cz  Czech      uk  EN

ICOM transport: autobus Mercedes – Benz Intouro Euro VI se představil v Čechách

Meziměstský autobus Mercedes  Intouro Euro VI se krátce po světové premiéře na veletrhu Busworld poprvé představil také v Čechách. Jeho první testování probíhá z pochopitelných důvodů v Jihlavě ve společnosti ICOM transport. Till Oberwörder, šéf prodeje Daimler Buses, Michael Reis, technický manažer Daimler Buses a generální ředitel společnosti ICOM transport Zdeněk Kratochvíl na tiskové konferenci spojené s prezentací a s praktickou ukázkou představili novou koncepci autobusu Inturo Euro VI i v návaznosti na další průběžnou obnovu vozového parku ICOM transport. Zdeněk Kratochvíl hned v úvodu zdůraznil význam své firmy s ohledem na spolupráci s Daimler Buses. Současná flotila ICOM se skládá z 800 autobusů a 300 kamionů od značky Mercedes. Průměrný věk všech těchto vozidel nedosahuje ani 3,5 roku a všechna splňují emisní limit, normu Euro V. Pro představu také uvedl, že ICOM ročně přepraví 32 miliónů cestujících. V evropském měřítku se jedná o jedno z nevětších a nejmodernějších dopravních uskupení a také o největší koncentraci vozidel značky Mercedes u jediného dopravce.

ICOM - Till Oberwörder - Zdeněk Kratochvíl

Till Oberwörder a Zdeněk Kratochvíl, foto: Zdeněk Nesveda

Tisková konference ICOM – Daimler Buses, Jihlava 30.10. 2013, foto: Zdeněk Nesveda

Mercedes  Intouro Euro VI

Při inovaci stávajícího osvědčeného modelu se výrobce výrazným způsobem zaměřil na vývoj zbrusu nového motoru s vysokou hodnotou čistoty výfukových plynů, spolehlivosti, výdrže a mimořádných ekonomických výsledků při spotřebě paliva. Till Oberwörder porovnává nový motor Mercedes s motory z období konce devadesátých let, kdy současné množství škodlivých látek ve výfukových plynech jsou pouhá 3% původního množství, které byly u motorů s normou Euro 0 a Euro I. Uvádí také, že sledované množství škodlivin se po čtyřiadvacetihodinovém testu autobusu vešlo do malé skleničky od koňaku.  Na krátkém testovacím úseku bylo možné si také autobus vyzkoušet. Autobus určitě splnil naše očekávání, překvapila nás však dynamika motoru, kdy křivka výkonu je nastavena již na dolní hranici otáček. Velký kroutící moment nám umožňuje dynamickou, svižnou jízdu již v rozmezí 800 až 1300 otáček, tady je patrně recept na nízkou spotřebu a malou celkovou hlučnost motoru. Nízké otáčky jsou také jednou z příčin velké výdrže, nízkého stupně opotřebení a tím i prodloužení délky servisních intervalů.  První krátká chvilka za volantem nového Intoura v nás zanechává celkově ten nejpříznivější dojem a dobrý pocit.

Zdeněk Nesveda – BusPress   

INTOURO Euro VI „OK“

ICOM - Zdeněk Kratochvíl

Za volantem generální ředitel Zdeněk Kratochvíl, foto: Zdeněk Nesveda 

Daimler Buses - Till Oberwörder

Till Oberwörder, šéf prodeje Daimler Buses, foto: Zdeněk Nesveda

ICOM - Zdeněk Kratochvíl. 1jpg

Zleva, Václav Beránek (EvoBus), paní Kratochvílová, Zdeněk Kratochvíl, foto: Zdeněk nesveda

ICOM – 30.10. 2013 prezentační jízda Mercedes – Benz Intouro Euro VI, foto: Zdeněk Nesveda 

Pánové zleva: Jan Varhaník, Michael Reis, Zdeněk Kratochvíl, Till Oberwörder, foto: Zdeněk Nesveda

Mercedes-Benz Intouro autobus evropských dopravců

Mercedes  – Benz Intouro Euro VI, foto Zdeněk Nesveda

 Roční prodej modelu Mercedes-Benz Intouro v Evropě převyšuje 1 000 jednotek a je nejlépe prodávaným modelem v segmentu meziměstských spojů. Od jeho představení v roce 2006 bylo již vyrobeno více než 6 000 vozů tohoto praktického a hospodárného modelu a každoroční produkce stoupá. Intouro je nyní ještě více atraktivní díky novým variantám délky vozu. Totéž platí pro hnací ústrojí, jež splňuje požadavky emisní normy Euro VI.

Nová rodina autobusů se třemi modely o dvou nápravách

Jestliže tento model dokázal stát nejvíce prodávaným modelem ve svém segmentu s pouze dvěma variantami délky vozu a dvěma kombinacemi motoru a převodovky, pak musí jistě mít nějaké zvláštní vlastnosti a kvality. Ty lze snadno nalézt právě u Mercedes-Benz Intouro: Vynikající funkčnost a hospodárnost. Intouro si tyto atributy uchovalo, ale rozvinulo se dál v celou rodinu autobusů.

Nadále jde výhradně o dvounápravové vozy, ale ty jsou nyní k dispozici ve třech variantách délky: Intouro s 12,14 m, Intouro M s novou délkou 12,64 m a nový Intouro L (13,32 m). Přední a zadní části jsou identické a liší se pouze rozvor povozku od 6 080 mm (Intouro) a 6 580 mm (Intouro M) po 7 260 mm (Intouro L).

Nové Intouro L: Specialista na dálkové trasy

Nové Intouro L s délkou 13,32 m a s možností montáže až 63 sedadel pro cestující je především vhodný pro meziměstské trasy s dlouhými vzdálenostmi mezi zastávkami, kde je velká poptávka po vysoké kapacitě. S plným využitím sedadel včetně míst ke stání a plným využitím zavazadlového prostoru přesahuje celková hmotnost 18 t.

  Mercedes – Benz Intouro Euro VI- interiér, foto: Zdeněk Nesveda

Nové Intouro M: navyšuje kapacitu sedadel

Se svou délkou 12,64 m je Intouro M jako nový všestranný vůz o 50 cm delší než základní model. Je rovněž dobře ovladatelný, neboť jeho obrysový průměr otáčení je jen 22,25 m. Zároveň však tento model s až 59 sedadly pro cestující představuje nadstandardní nabídku kapacity míst v porovnání se svými rozměry. Je to díky rozšíření přední platformy na levé straně a přemístění prostředních dveří. K celkovému vysokému počtu sedadel přispěla i úprava prostoru mezi sedadly.

 Mercedes – Benz Intouro Euro VI- interiér, foto: Zdeněk Nesveda

Mercedes – Benz Intouro Euro VI- nové zadní čelo , foto: Zdeněk Nesveda

Nový zadní díl a vnějšek, nová řadicí páka uvnitř

Intouro nezaznamenalo žádné významné vizuální proměny a stále si udržuje svůj nadčasový design. Výjimkou je pouze zadní díl: Podobně jako u ostatních autobusů značky Mercedes-Benz dostal model Intouro s příchodem nové pohonné jednotky splňující emisní normy Euro VI nové víko motorového prostoru s charakteristickými symetrickými ventilačními mřížkami. Velká koncová světla jsou rovněž novým designovým prvkem na tomto modelu, pochází z modelu Integro a Tourismo a zdůrazňují členství Intoura vrodině autobusů Mercedes-Benz.

Generační změna je patrná zejména v kabině autobusu: Palubní deska byla doplněna o barevný displej.  Intouro rovněž dostalo ověřenou řadicí páku ve tvaru joysticku s krátkou a prostorově úspornou pákou přímo na palubní desce.

Motor Mercedes-Benz OM 936 z generace BlueEfficiency Power, foto: Zdeněk Nesveda

Kompaktní motor ve dvou výkonnostních třídách

Základem hnacího ústrojí je nový kompaktní motor Mercedes-Benz OM 936 z generace BlueEfficiency Power.  Výkon tohoto šestiválcového řadového stojatého motoru o objemu 7,7 l je volitelně 220 kW (299 k) či 260 kW (354 k). Maximální krouticí moment je dle volby 1 200 či 1 400 Nm.

Motor využívá vstřikování common-rail s vysokotlakým čerpadlem a zaujme vysokým krouticím momentem, kterým disponuje již při nízkých otáčkách, dále silnou akcelerací a vysokou úrovní technické propracovanosti. I hmotnost vozu je příznivá.

Palivová hospodárnost u nového motoru je vynikající: Navzdory přidaným komponentům, jež vyžaduje emisní norma Euro VI. V závislosti na druhu provozu se spotřeba paliva pohybuje cca o pět procent níže než u předchozích modelů. Kromě nových motorů je nízká spotřeba paliva výsledkem činnosti optimalizovaných pomocných jednotek, jako jsou společně řízené alternátory a úsporný vzduchový kompresor. Snížena je i spotřeba aditiva AdBlue a motorového oleje. Motor má prodloužené servisní intervaly a extrémně dlouhou životnost.

Volba manuální, automatizované či automatické převodovky

Působivý je i výběr převodovek. Převodovky a nápravy jsou dokonale sladěny s novými motory. Jako alternativu k standardní šestistupňové převodovce se Intouro nyní nabízí i s automatizovanou převodovkou Mercedes GO 250-8 PowerShift. Třetí možnosti je plně automatická převodovka s měničem krouticího momentu. Rovněž je zde velká nabídka v oblasti stálých převodů rozvodovky. To znamená, že model Mercedes-Benz Intouro lze nyní perfektně adaptovat na individuální oblast provozu od náročných, na výkon orientovaných meziměstských linek s krátkými vzdálenostmi mezi jednotlivými zastávkami nebo spoje delších vzdáleností s dlouhými pasážemi i po dálnicích.

Bezpečnost je na prvním místě

Intouro dbá na bezpečnost cestujících Elektronický brzdný systém s kotoučovými brzdami, funkce Acceleration Skid Control proti prokluzu kol, Brake Assist, výkonný sekundární vodní retardér a hasicí systém v prostoru pro motor s detekční linkou zaručují vysoký stupeň bezpečnosti.

TI: EvoBus Bohemia

O koncernu ICOM

Dopravní koncern ICOM transport a.s. byl založen v roce 1996 a je jedním z největších a nejmodernějších dopravních uskupení ve střední Evropě. Hospodářský výsledek převážně tvoří vnitrostátní a mezinárodní kamionová doprava a autobusové doprava zajišťující především služby základní dopravní obslužnosti. Dalšími činnostmi je provozování autorizovaných servisů Mercedes-Benz a sítě čerpacích stanic. Koncern ICOM transport celkem zaměstnává 1800 zaměstnanců a provozuje flotilu 800 autobusů a 300 kamionů. Průměrný věk vozového parku převážně značky Mercedes-Benz je 3,3 roku.

TI: ICOM Transport

ICOM – hvězdná flotila, foto: Zdeněk Nesveda 

ICOM – nákladní doprava včera a dnes

foto: Zdeněk Nesveda

ICOM – Setkání značek a generací, foto: Zdeněk Nesveda

ICOM – celkem 600 autobusů Mercedes – Benz Intouro, foto: Zdeněk Nesveda

 

 

Tagy: , , ,

Komentáře uzavřeny.