cz  Czech      uk  EN

Zdeněk Kratochvíl se vyjadřuje k situaci s nedostatkem profesionálních řidičů

Zdeněk Kratochvíl generální ředitel dopravní společnosti ICOM transport se vyjadřuje k současné situaci o nedostatku profesionálních řidičů, foto: Zdeněk Nesveda

Zdeněk Kratochvíl generální ředitel dopravní společnosti ICOM transport se vyjadřuje k současné situaci o nedostatku profesionálních řidičů, foto: Zdeněk Nesveda

Jak je to s nedostatek zaměstnanců z pohledu dopravní společnosti ICOM transport se vyjádřil generální ředitel Zdeněk Kratochvíl na tiskové konferenci v Jihlavě 9. února 2017.

Bez řidičů hrozí krize

Doprava je základní kámen zdravě fungující ekonomiky státu. Aby byl hotový výrobek, musí se účastnit v průběhu výroby dokonce několikrát procesu dopravy. Bez řidičů by v konečném důsledku nebyly ani rohlíky na pultě obchodů.

Úřady práce

Poslední zkušenost, kterou máme, z pozvaných 26 „nezaměstnaných“ řidičů s požadovanou kvalifikací měl zájem o práci pouze jeden.

Aktuálně zaměstnáváme 1400 řidičů autobusů a kamiónů, z toho 44 Ukrajinců. Chybí nám cca 200 řidičů autobusu, 100 řidičů kamionu a 20 automechaniků.

Reakce odborů je zvyšte mzdy

V ČR chybí cca 12 000 řidičů. Ve společnosti ICOM transport za poslední roky došlo k nárůstu mezd o 22 %. V roce 2016 byla průměrná mzda našeho řidiče autobusu 25 028 Kč a diety ve výši 2 477 Kč, mzda řidiče kamionu 26 776 Kč a diety ve výši 12 191 Kč. Navíc řidiči mají benefity v hodnotě až 4 tisíce korun měsíčně. Letos se očekává výrazný nárůst mezd.  Hradíme řidičské a profesní průkazy, tj. cca 50 000,- Kč/řidič.

Z Ukrajinců děláte novodobé otroky

Jedná se o populistické prohlášení. Legislativa ČR toto nedovoluje. Zaměstnavatel nesmí znevýhodňovat zaměstnance. Jednalo by se o porušení zákonů. Řidiči z Ukrajiny jsou rovnocennými zaměstnanci. Všichni naši řidiči mají stejná pravidla pro mzdy.

Řidičům ze zahraničí pomáháme se začleněním do společnosti. Pomáháme s příjezdem, hradíme vstupní lékařskou prohlídku, vydání zaměstnanecké karty, získání profesní způsobilosti, náklady na dopravu do ČR, psychotesty a zdarma mají i výuku češtiny.

Řidiči z ciziny mají první půlrok ubytovnu zdarma, následně bydlí za poloviční cenu jako na jiných ubytovnách, záleží nám na tom, aby žili v co nejlepších podmínkách a cítily se v ČR jako doma.

Chceme spolehlivé zaměstnance, a proto musí mít důstojné podmínky

Zaměstnávání pouze vysoce kvalifikovaných Ukrajinců není řešením. Kolaps ekonomiky hrozí především kvůli nedostatku v dělnických profesích. Vysoce kvalifikovaní zaměstnanci z Ukrajiny nebudou dělat řidiče, nepřevezou zboží, nezajistí zásobování výroby. Neodvezou ani lidi k lékaři, do zaměstnání nebo děti do škol.

Řidiče z Ukrajiny potřebujeme pouze k obsazení volných míst, která vznikají zvýšenou poptávkou ze strany našich zákazníků. Aktuálně postrádáme cca 200 řidičů autobusu, 100 řidičů kamionu a 20 automechaniků. Chceme, aby manažeři a specialisté byli cizinci a Češi „montéři“?

Chceme-li přežít, pak musíme vyhovět zákazníkům při jejich rozvoji. Musíme se umět přizpůsobit požadavkům na zvýšenou dopravu, což bez řidičů nejde. Když nebudeme plnit potřeby zákazníků, pak nás nemohou potřebovat a nahradí nás třeba dopravní společnosti z východu. Co pak řeknou odboráři svým členům?

Projekt Režim Ukrajina

V projektu Režim Ukrajina jsme přihlášeni od jeho spuštění. Máme zažádáno o zaměstnance, ale vzhledem k nepropustnosti zájemců přes zastupitelský úřad, se čekací doba na příjezd nových zaměstnanců protáhla na cca šest měsíců. Máme obavy. Jak dlouho vydrží naši řidiči pracovat zatíženi maximálními přesčasy?

Zdeněk Kratochvíl,  generální ředitel

 

 WWW.ICOMTRANSPORT.CZ

Více o společnosti

Koncern ICOM transport a.s. se během 20 let stal jedním z největších dopravních firem v České republice. Hlavní strategií firmy je zajištění kvalitní dopravní obslužnosti jednotlivých krajů, především pak s využitím nejmodernějšího vozového parku značky Mercedes-Benz a Setra. Výrazné úspěchy společnost zaznamenává i ve vnitrostátní a mezinárodní kamionové dopravě. Dopravní uskupení ICOM transport a.s. provozuje 800 autobusů, 300 souprav nákladních vozidel a zaměstnává 1800 zaměstnanců. Dále disponuje autorizovaným servisem Mercedes-Benz, čerpacími stanicemi, službami měření emisí a myčkami vozidel.

 

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

 

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

 

Tagy: ,

Komentáře uzavřeny.