cz  Czech      uk  EN

Zdeněk Kratochvíl z ICOM transport se vyjadřuje ke stávce řidičů

Setra 24

Stanovení minimální mzdy?

„U nás mají řidiči mnohem více“, říká Zdeněk Kratochvíl, generální ředitel koncernu ICOM transport

Je probíraná stávka řidičů reakcí na neúspěch společnosti Busline ve výběrovém řízení v Libereckém kraji?

Chce odborářský předák ovlivňovat výběrová řízení ve prospěch svých zaměstnavatelů? Řidiči jsou spokojeni u firem, které umí dobře hospodařit.

Odborový předák společnosti Busline Jiří Kuchynka opět hovoří o stávce řidičů autobusů. Co na to říkáte?

Dle mého názoru panu Kuchynkovi ani tak nejde o mzdy řidičů, ale o podporu vedení společnosti, kde je zaměstnán. S výzvami ke stávkám pan Kuchynka začal po neúspěchu společnosti Busline ve výběrovém řízení na základní dopravní obslužnost v Libereckém kraji. Pan Kuchynka hovoří o tom, že v jejich společnosti mají řidiči 80,- Kč/hodina a chce minimální mzdu 17 325,- Kč.

Společnosti, které v současné době zajišťují dopravní obslužnost kraje Liberec, dostávají každý rok o cca 34 milionů více než byla naše nabídka (v oblasti západ o cca 8,2 mil. Kč/rok, v oblasti sever o cca 7,4 mil. Kč/rok, v oblasti východ o cca 18,0 mil. Kč/rok). Nabízeli jsme na tuto zakázku také úplně nový vozový park. A fakt, že současný dopravce nenakoupil nové vozy, znamená úsporu dalších desítek milionů korun ročně. Krajský úřad musel dokonce pokutovat stávajícího dopravce za zastaralý vozový park.

Z výše popsaného je jasné, že řidiči v Libereckém kraji by měli mít mzdy plus diety a benefity na naší úrovni a k tomu by mohlo být zaměstnancům rozděleno dalších 34 milionů v každém roce. Jsem přesvědčen o tom, že pro řidiče v Libereckém kraji by bylo výhodnější, pokud by pan Kuchynka místo zviditelňování se v médiích hovořil se svým zaměstnavatelem.

V čem vidíte smysl této stávky?

Panu Kuchynkovi úplně nerozumím. Na výše uvedených číslech vidíte, že skutečně záleží na vedení společnosti, jakým způsobem hospodaří a umí hospodařit. Z čísel je patrné, že dopravce může dostat od krajského úřadu o desítky milionů více a u těchto společností se zaměstnancům stejně plat nezvýší. Dle mého názoru navýšení mezd může ovlivnit pouze konkurenční prostředí. My se snažíme, aby u nás byl zaměstnanec spokojenější, než u konkurenční firmy. Například v našich společnostech za poslední 3 roky vzrostly průměrné mzdy o cca 24 % a v letošním roce je to zatím o 6 procent. Co se týče vozového parku provozujeme pouze vozidla EURO 5 a EURO 6 a dokonce pořizujeme nízkopodlažní vozy značky Setra. Jedná se o špičkový výrobek v autobusové dopravě.

Jaký je Váš názor na požadavek stanovení minimální mzdy řidiče, tedy 17.325,- Kč?

Neumím si představit a ani si nechci připustit, že bychom odměňovali řidiče touto minimální mzdou. Za požadovanou minimální mzdu řidiče bychom byli bez zaměstnanců. Průměrné mzdy našich řidičů jsou v letošním roce 24.300,- Kč plus průměrné stravné 2.210,- Kč plus měsíční benefity v hodnotě až 4.000,- Kč.

Pokud má být dopravní společnost konkurenceschopná, pak musí být vydělané peníze vraceny do společnosti, a to především do obnovy vozového parku a odměňování zaměstnanců.

Jaký je Váš názor na výši mzdy řidičů?

Můj názor? Mzdy řidičů nejsou dostatečné. Řidiči by měli mít vyšší mzdy, tak jako ostatně všichni pracující. Je na nás všech, zaměstnavatelích i zaměstnancích, dokázat, aby se mzdy co nejvíce blížily představám. A to je konečně i hnací motor, bez kterého by společnost nedosáhla žádného pokroku.

Marcela Průchová PR manažer

ICOM transport

ilustrační foto: Zdeněk Nesveda

Setra 18

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

CZECHBUS 2016 1

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

 

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.