cz  Czech      uk  EN

Zbrusu nová Scania Irizar i8 pro RegioJet

i8 Scania 1

Vracíme se ke slíbeným informacím o největší autobusové novince letošního jara k luxusnímu autokaru Scania Irizar i8. Měli jsme příležitost se s autobusem svést a také nahlédnout do jeho útrob přímo v servisním centru Scania v Chrášťanech. Nejnovější model i8, o kterém jsme vás již informovali u příležitosti jeho světové premiéry na veletrhu Busworld v belgickém Kortrijku začíná první v Česku provozovat dopravní společnost RegioJet.

i8 Scania 2

Scania Irizar i8 pro společnost RegioJet, foto: Zdeněk Nesveda

Zajímavostí je, že pro nejvýznamnějšího španělského výrobce autobusů značky Irizar je RegioJet v evropském kontextu úplně největší odběratel a některé konstrukční úpravy vznikly právě z podnětů RegioJetu. Nový model vychází z osvědčené koncepce, nám všem dobře známého autobusu Irizar PB, který na českých silnicích potkáváme více jak 10 let.

i8 nadčasový, elegantní, technicky vyspělý, bezpečný…

Omlazovací kúra autobusu významně prospěla, stále aktuální nadčasová podoba má nyní vyhlazené tvary, jemnější křivky a linky doplněné stylisticky čistými prvky z matného kovu. Největší změny zaznamenáváme na bocích autobusu, výrobce u nového modelu upustil od typických prolisů, boky jsou nyní hladké zarovnané s prosklením až do střešních partií. Přepracovaný je kompletně celý interiér, jsou zde použity světlé dobře ošetřovatelné obklady stěn a stropního panelu. Na zakázku vyrobená sedadla mají potahy kombinované z pevné průdušné látky a kůže. Autobus oproti svému předchůdci je o pět centimetrů vyšší, tím se zvětšil vnitřní prostor, díky tomu jsou větší uzavíratelné „letecké“ schrány na zavazadla nad hlavami cestujících. Dále jsme se zaznamenali, že v autobusu není klasický stupínek, podlaha je nyní rovná, tím se výrazně zvětšil objem zavazadlových prostor. Prostornější je také monolitická kabina chemické toalety. Autobus již na první pohled má vyšší boční prosklení, tím získává nejen vyváženější vzhled, ale také lepší výhled pro cestující.

Ovládací prvky osvětlení pro cestující nad sedadly jsou v duchu nových trendů dotykové vybavené LED osvětlením. Cestovní komfort zvyšuje nový systém dvou zónové klimatizace, díky které je možné udržovat stálou teplotu v celé délce interiéru. Příjemné LED osvětlení je také po celé délce vozu po obou stranách na hraně odkládacích schrán. V opěradlech sedadel jsou zbudované obrazovky oblíbené palubní zábavy Funtoro od společnosti Molpir. Za povšimnutí také stojí nový výsuvný stolek na každém sedadle a pro všechna sedadla je k dispozici zásuvka na 220 V a USB připojení. Inovace prodělalo pracoviště řidiče, nově je přepracovaná přístrojová deska, je přehlednější s lepším ergonomickým rozmístěním ovladačů. Řidiči nově také ocení možnost sklápění zpětných zrcadel a zabudovaný výkonný vysavač.

Největší novinkou u nových modelů i8 Euro 6 jsou elektronické bezpečnostní systémy  nové generace.  AEB je asistent nouzového brždění, kterým se snižuje riziko kolize při dojíždění jiného vozidla, systém automaticky identifikuje riziko a v případě nereagování řidiče sám v určitých fázích koná a zabrání případné kolizi.

LDW systém je asistent pro jízdu v jízdních pruzích, systém sám rozpozná jízdní pruhy a radí řidiči, když se vozidlo přiblíží ke značení, začne vibrovat sedák sedadla na té straně, kam řidič vybočuje. Řidič v případě sněžení nebo jiných vlivů může zařízení vypnout, ale při dalším nastartování motoru se zařízení opět automaticky aktivuje. Zařízení je také neaktivní při zapnutých směrových světlech.

Novinek u autobusu Scania Irirar i8 pro našeho předního dopravce je ještě mnohem víc. Naší snahou bylo co nejlépe vám zprostředkovat naše prvotní postřehy a poznatky. Irizar i8 je oproti svému předchůdci výrazně modernější, ale hlavně bezpečnější.

Zdeněk Nesveda

Tisková zpráva Scania

Španělský výrobce autobusů Irizar teprve před několika měsíci oficiálně představil novou vlajkovou loď své produkce – model Irizar i8. Ten by měl být přirozeným nástupcem tradiční řady Irizar PB, která je v České republice známá především ve žlutých barvách dopravce Student Agency. A právě Student Agency – momentálně již pod novým obchodním názvem RegioJet – rozšiřuje svůj vozový park o 20 nových Irizarů i8 s podvozky a motory Scania.

Léty prověřený model Irizar PB byl dlouhou dobu vrcholem nabídky společnosti Irizar, protože šlo o jeden z největších a nejluxusnějších dálkových autobusů, který bylo možné na tuzemských silnicích potkat. Španělský Irizar však pokračoval ve vývoji a výsledkem je model i8, který na první pohled neprošel dramatickou změnou designu. I když byl ale snadno rozpoznatelný rukopis Irizaru zachován, pod vnějším kabátem se jedná o zcela nový vůz té nejvyšší kategorie. Přepracován byl prostor pro cestující, pracoviště řidiče a bezpečnostní prvky, které patří k absolutní špičce.

Vůz Scania Irizar i8 je nabízen v délkových variantách 14,07 m a 14,98 m, přičemž u obou variant je neměnná šířka 2,55 m a výška 3,98 m. Tyto vnější rozměry jasně předurčují nový autobus k pohodlným cestám především na dlouhé vzdálenosti.

Jako první nasadí do provozu v České republice Irizary i8 společnost Student Agency, která se v autobusové dopravě nově prezentuje pod obchodní značkou RegioJet. A rozhodně nejde o malou akvizici. Do tuzemska se již ze španělské továrny přesunulo 20 patnáctimetrových Irizarů i8 s podvozky a motory Scania.

„Komfort a bezpečnost autobusů RegioJet je pro nás prioritou, proto pravidelně investujeme do obnovy vozového parku. Novou generaci vozů Irizar i8, které obsahují řadu nejmodernějších bezpečnostních prvků, nasadíme do provozu jako první autobusoví dopravci ve střední Evropě. Flotilu rozšíří na jaře letošního roku celkem 45 autobusů tohoto typu,“ říká ředitelka autobusové dopravy RegioJet Ivana Kašická s tím, že jde o největší dodávku nových autobusů v historii skupiny STUDENT AGENCY.

Všech 20 vozidel s podvozky a hnacím řetězcem Scania pohání třináctilitrový motor o výkonu 450 k, který patnáctimetrovým silničním korábům poskytuje dostatek síly v jakékoliv situaci i terénu. Řidiči pak velkou měrou pomáhá automatizované řazení Scania Opticruise bez spojkového pedálu. Součástí bezpečnostní výbavy jsou mimo jiné asistent jízdy v pruzích, pokročilý systém nouzového brzdění nebo zadní parkovací kamera.

Nový Irizar i8 je už svými rozměry a možnostmi výbavy předurčen k tomu, aby poskytoval maximální komfort na dlouhých cestách. Ve spojení s velmi výkonným a úsporným motorem Scania je pak autobus i přes své úctyhodné rozměry velice agilní a za každé situace bezpečný,“ uvedl k novému modelu Lukáš Martinů, manažer prodeje autobusů Scania Czech Republic s.r.o.

Scania Czech Republic s.r.o.

i8 Scania 4

Scania Irizar i8 pro společnost RegioJet, foto: Zdeněk Nesveda

i8 Scania 3

Scania Irizar i8 pro společnost RegioJet, foto: Zdeněk Nesveda

i8 Scania 5

Scania Irizar i8 pro společnost RegioJet, foto: Zdeněk Nesveda

i8 Scania 6

Scania Irizar i8 pro společnost RegioJet, foto: Zdeněk Nesveda

i8 Scania 7

Scania Irizar i8 pro společnost RegioJet, foto: Zdeněk Nesveda

i8 Scania 11

Scania Irizar i8 pro společnost RegioJet, foto: Zdeněk Nesveda

i8 Scania 9

Scania Irizar i8 pro společnost RegioJet, foto: Zdeněk Nesveda

i8 Scania 8

Scania Irizar i8 pro společnost RegioJet, foto: Zdeněk Nesveda

i8 Scania 10

Scania Irizar i8 pro společnost RegioJet, foto: Zdeněk Nesveda

scania_logo_1

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

CZECHBUS 2016 1

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.