cz  Czech      uk  EN

Irizar i8 vydařená španělská premiéra na veletrhu Busworld2015

i8 1

Španělská společnost Irizar Group, světový výrobce a návrhář a autobusových karoserií představil poprvé na veletrhu Busworld Europe 2015 očekávaný model luxusního autokaru Irizar i8. Velkolepá premiéra představila autokar, který postupně nahradí populární model Irizar PB.  Ten velmi důvěrně známe z provozu na velké většině dálkových tuzemských i zahraničních linkách Student Agency. Irizar staví své autobusy na nejrůznějších podvozcích, u nás se nejčastěji potkáváme s tříosou variantou Irizar PB.  Scania nebo Volvo. Pokud trend rychlé obnovy autobusů u Student Agency bude pokračovat jako doposud, máme určitě naději, že nebude dlouho trvat a s novým i8 se svezeme i u nás.

i8 5

Irizar i8, foto: Busworld

Irizar si od nového projektu i8, do kterého investoval nemalé peníze, hodně slibuje. Nový autokar, jak uvádí, není revoluční pouze v designovém pojetí, ale hlavně také ve vylepšení všech technologií. Irizar investoval do nového projektu i8 celkem 18 mil. euro z 10 miliónů eur šlo přímo do konceptu samotného autokaru i8, dalších 8 mil. eur investoval do technologií, které využívají i další modely značky.

Nový i8 nezapře svůj původ jižní španělské designové školy výrazně se lišící od konzervativnějších modelů autobusů středoevropské provenience. I8 vychází určitě z předešlé verze PB, jedná se však o úplně novou daleko vyspělejší koncepci. Facelift nyní evokuje novým tvarem nového pojetí „state-of-the-art“ zdůrazněný tvarem písmene V, které je velmi patrné i na zadním panelu. Nové jednotící prvky jsou přenesené i u dalších modelů, které Irizar na Busworld přivezl, i3 městský autobus a i2 městský elektrobus. Irizar nám přislíbil další podrobnější informace, nejen k i8, ale i k dalším autobusům. Jsme více příznivci tzv. „čistokrevných“ autobusových koncepcí, ale Irizar podle našeho názoru se řadí ke světové špičce, která vyvíjí karosérie pro dálkové autokary. Rozhodně nový i8 nenechá v klidu nikoho, kdo má rád autobusy a zajímá se o ně.

i8 4

Irizar i8, foto: Busworld

Irizar Group dosáhl v roce 2014 rekordního obratu 550 mil. eur, z toho téměř 80% přiteklo z exportu. V letošním roce očekává výrobu 3 000 vozidel, z čehož část produkce poputuje také do USA.

Zdeněk Nesveda – BusPress

Irizar i8 vydařená španělská premiéra

Irizar i8 v pohybu

Irizar i8

i8 2

Irizar i8, foto: Irizar

i8 3

Irizar i8, foto: Irizar

i8 6

Irizar i8, foto: Irizar

i8 7

Irizar i8, foto: Busworld

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

 

dekra_skola-MM

Tagy: , ,

Komentáře uzavřeny.