cz  Czech      uk  EN

Volvo a Heliox – OppCharge: standard pro dobíjení elektrobusů

Ve švédském Göteborgu jsou instalovány stanice průběžného dobíjení elektrobusů OppCharge od nizozemského výrobce Heliox (foto: Volvo Buses)

Ve švédském Göteborgu jsou instalovány stanice průběžného dobíjení elektrobusů OppCharge od nizozemského výrobce Heliox (foto: Volvo Buses)

 

OppCharge: Volvo a Heliox rozvíjejí evropský standard průběžného dobíjení elektrobusů

Systém standardizovaného průběžného dobíjení elektrobusů OppCharge, jehož evropskými průkopníky jsou především elektrotechnické skupiny ABB a Siemens, získává dalšího významného dodavatele. Ve švédském Göteborgu, kde jsou již instalovány nabíjecí stanice od společností Siemens a ABB, přibyla v dubnu 2017 další, tentokrát od nizozemského výrobce Heliox. Jeho partnerem v tomto projektu je výrobce autobusů Volvo.

Nabíjecí stanice je instalována ve výzkumné a vývojové základně společnosti Volvo v Göteborgu. Nabíjecí stanice Heliox (viz foto) je zde schopná dodat nabíjecí výkon do 450 kW, v blízké budoucnosti až 600 kW. Tento společný projekt je prezentován jako začátek spolupráce uvedených dvou firem, aniž by se tím některá z nich jakkoli uzavírala vůči spolupráci s jinými výrobci.

Technologie OppCharge umožňuje průběžné dobíjení zvoleným výkonem z pantografové konzole spouštěné do ližin na střeše. Dobíjení obvykle trvá cca 3 – 4 minuty. Automatická komunikace mezi vozidlem a nabíjecí stanicí během celého nabíjecího procesu probíhá po wi-fi síti. Nabíjecí stanice se standardem OppCharge jsou nyní instalovány nebo připravovány k instalaci ve více než 12 zemích, mimo jiné například ve městech Stockholm, Namur a Charleroi (Belgie), Oslo, v Hamburku nebo ve švédském Värnamo. Tato technologie má ambice expandovat i na americký kontinent.

Cílem projektu Volvo a Heliox je rozvíjet a komercializovat elektrobusy a elektrické hybridní (plug-in hybridní) autobusy s průběžným dobíjením OppCharge. V této souvislosti má projekt ukázat, že při využití standardu OppCharge lze skutečně kombinovat nabíjecí stanice a vozidla od různých výrobců. To je důležitým předpokladem k tomu, aby nedošlo k tzv. „uzamčení zákazníka“ (z anglického „vendor lock-in“) – tedy k stavu, kdy je zákazník závislý na produktech a řešeních konkrétního dodavatele, s nepříznivým dopadem na provoz a ekonomiku u zákazníka. V neposlední řadě se touto standardizací snižuje riziko právních obstrukcí neúspěšných uchazečů ve veřejných soutěžích na dodávku systému průběžně dobíjených elektrobusů s poukazem na vytváření zadávací dokumentace na míru konkrétnímu dodavateli.

Pro české dopravce rozhodující se o volbě technologie pro průběžně dobíjené elektrobusy pak z toho plyne vcelku logický závěr: Jistě na světě existují dokonalejší řešení, ale toto je standard.

redakce Proelektrotechniky.cz

 

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

 

Chytrá a zdravá doprava ve městech 2017

 

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

 

 

Tagy: ,

Komentáře uzavřeny.