cz  Czech      uk  EN

Velkokapacitní elektrobusy začnou jezdit na letiště Václava Havla

Na letiště v Ruzyni budou od stanice metra A Nádraží Veleslavín místo klasických autobusů jezdit velkokapacitní elektrobusy. Důvodem je nízká kapacita naftových autobusů a zlepšení ovzduší. Jezdit by mohly začít do tří let. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. Náklady budou zhruba 900 milionů korun, z toho větší část budou stát autobusy. Praha už zavedla elektrobusy na lince z Palmovky do Letňan a plánuje elektrifikovat ještě další linky.

 

Elektrobusy s takzvaným dynamickým dobíjením (foto: DPP)

Elektrobusy s takzvaným dynamickým dobíjením (foto: DPP)

.

Elektrobusy s takzvaným dynamickým dobíjením (foto: DPP)

Elektrobusy s takzvaným dynamickým dobíjením (foto: DPP)

Magistrát chce pořídit elektrobusy s takzvaným dynamickým dobíjením. Vozy budou pohánět baterie, které bude moci za jízdy na některých místech dobíjet z troleje. Nové trolejové vedení chce Praha vybudovat obousměrně na některých místech v úseku mezi Nádražím Veleslavín, Dědinou a Terminálem 3. Trolej by měla v součtu délku 4,8 kilometru. Dobíjecí trolej by byla rovněž v obratišti na Veleslavíně a na letišti.

Náklady na vybudování infrastruktury mají být podle dokumentu téměř 300 milionů korun. Dalších 600 milionů korun má stát pořízení 20 elektrobusů.

Elektrifikací projdou další linky

V garáži Řepy vznikne základna pro další rozvoj elektrifikace autobusových linek v levobřežní části Prahy. V areálu tak budou například dobíjecí stanice. Nové troleje by v budoucnu mohl dopravní podnik využít při rozšiřování tramvajových tratí.

Kromě linky číslo 119 zamýšlí město v této části Prahy elektrifikovat další dvě linky, a to autobusy číslo 131 a 191. Přijdou na řadu ale až po zavedení elektrobusu na lince 119.

Autor: ČTK

.

E BUS3000 konference Nitra 11. 2. 2020

Odborná konference o elektromobilitě veřejné dopravy 11. 2. 2020 Nitra

Tagy: , ,

Komentáře uzavřeny.