cz  Czech      uk  EN

V Nantes budou jezdit elektrobusy 24 metrů dlouhé s průběžným dobíjením ABB TOSA

Bleskové nabíjení ABB TOSA (foto: ABB)

Bleskové nabíjení ABB TOSA (foto: ABB)

 

Systém „bleskového dobíjení“ ABB TOSA (Trolleybus Optimisation Système Alimentation) pro průběžně dobíjené elektrobusy se úspěšně rozvíjí ve švýcarské Ženevě (viz foto níže) již od roku 2013. Mohlo by se nicméně zdát, že jde o ojedinělý projekt, vytvářený na míru specifickým potřebám tohoto města. Není tomu tak. Tento systém začne brzy využívat i téměř třísettisícové francouzské město Nantes spolu s dvaceti 24metrovými elektrobusy HESS. Stane se tak na základě dodavatelské smlouvy uzavřené v říjnu 2017 mezi švýcarským výrobcem vozidel Carrosserie HESS AG a společností ABB.

 

 

Nové 24metrové elektrobusy HESS s přepravní kapacitou 151 cestujících budou vybaveny trakční výzbrojí od ABB. Lze očekávat, že konstrukčně budou vycházet z osvědčené řady tříčlánkových 24m autobusů a trolejbusů, které tento švýcarský výrobce nabízí ve svém produktovém portfoliu (viz foto). Půjde tak zřejmě o vůbec první čistě bateriový elektrický autobus s touto délkou a přepravní kapacitou – s touto konstrukcí jsme se až dosud mohli setkat především u trolejbusů, například v rakouském Linci.

Nabíjení systémem ABB TOSA obecně probíhá takto (viz schéma níže):

 

 

a) ve vybraných zastávkách, při využití superkapacitoru (tzv. flash), po dobu řádově několika vteřin s výkonem až 600 kW; připojení k nabíjecí stanici trvá méně než vteřinu,

b) na konečných zastávkách po dobu řádově několika minut výkonem 200 kW,

c) v depu po dobu 45 minut výkonem 50 kW.

Přenos energie zajišťuje bezobslužné robotické rameno ARCS naváděné laserem (viz foto vpravo). Základní komunikaci vozidla se zastávkou zajišťuje systém GPS.

Elektrobusy v Nantes budou s pomocí této technologie nabíjeny během nástupu a výstupu cestujících na vybraných mezilehlých zastávkách výkonem 600 kW po dobu 20 vteřin a na plnou kapacitu budou baterie dobity během 1 – 5 minut na konečné stanici.

Rozpočet na celý nabíjecí systém činí v přepočtu 440 mil. Kč.

Elektrobusy s touto nabíjecí technologií bude provozovat nantský městský dopravce Société d’Economie Mixte des Transports de l’Agglomération Nantaise (Semitan). Nejde tu o drahý experiment, nýbrž o odpověď na přepravní potřeby města:

Tyto elektrobusy budou nasazeny na lince 4 městské dopravy, která pod názvem Nantes Busway představuje systém rychlé autobusové dopravy (BRT). Linka spojuje historické centrum Nantes s předměstím na jižní straně řeky Loiry, je 7 km dlouhá a má 15 zastávek. Tato linka byla uvedena do provozu v roce 2006 a od té doby se zde poptávka po přepravě prudce rozvíjí. To vede k chronicky přeplněným autobusům, navzdory intervalu mezi spoji kratším než 3 minuty (o této lince se hovoří jako o „oběti vlastního úspěchu“). Uvažovalo se proto i o možné konverzi této linky na tramvajový systém.

 

Nové 24metrové elektrobusy HESS s nabíjením ABB TOSA (foto: ABB)

Nové 24metrové elektrobusy HESS s nabíjením ABB TOSA (foto: ABB)

 

Předpokládá se, že zavedením velkokapacitních elektrobusů s technologií ABB TOSA vzroste přepravní kapacita dopravního systému o 35 %, a umožní tak ve špičkových časech přepravit kolem 2,5 tisíce cestujících za hodinu.

Zprovoznění celého systému se předpokládá koncem roku 2018.

redakce Smartcityvpraxi.cz

 

.

Elektrické autobusy pre mesto“ na veľtrhu Busshow 2018 – NITRA

Konferencia „Elektrické autobusy pre mesto“ na veľtrhu Busshow 2018 podporí slovenské smart cities

.

.

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

 

1. autobusový veľtrh na Slovensku  5.6. – 7.6. 2018

.

Mercedes – Benz      Setra

 

WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze

 

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

 

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

 

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

 

Tagy: , , , ,

Komentáře uzavřeny.