cz  Czech      uk  EN

Van Hool Exqui.City pro Pau: první palivočlánkový BRT na světě

18,62 m dlouhý Exqui.City pojme 125 cestujících (foto: Van Hool)

18,62 m dlouhý Exqui.City pojme 125 cestujících (foto: Van Hool)

 

Belgický výrobce Van Hool je známý jako dodavatel více než padesáti palivočlánkových autobusů. V současné době jich jezdí 32 v Evropě (například v rámci projektu 3Emotion) a 21 v USA. Mezi jeho produkty patří zároveň kloubové elektrobusy Exqui.City, označované výrobcem jako „tram-bus“.

Francouzské město Pau si na začátku září 2017 objednalo u tohoto výrobce osm elektrobusů Exqui.City s palivočlánkovým zdrojem energie, a odstartovalo tak důležitý přelom v systémech velkokapacitní autobusové dopravy BRT (bus rapid transit).

18,62 m dlouhý Exqui.City pojme 125 cestujících. K pohonu tohoto typu elektrobusu slouží dvě jednotky Siemens ELFA 2, každá s centrálním, vodou chlazeným elektromotorem o výkonu 160 kW.

Jako zdroj energie použije tento elektrobus v provedení pro Pau hybridní sestavu lithium-iontových trakčních baterií a palivočlánkové jednotky. Tato sestava dává vozidlu denní dojezd přes 300 km, přičemž jedno naplnění nádrží vodíkem trvá cca 10 minut. Zdrojem vodíku bude elektrolýza z obnovitelných zdrojů, a celý provoz tedy bude plně bezemisní.

Elektrobusy u výrobce objednaly dopravní organizace SMTU-PPP (Syndicat Mixte de Transports urbains – Pau Portes des Pyrénées) and the STAP (Société de Transport de l’Agglomération Paloise). S jejich dodávkou se počítá v druhé polovině roku 2019.

Provoz parku Exqui.City v Pau bude mít hned dvě prvenství: Půjde o první palivočlánkové autobusy ve Francii a zároveň o světovou premiéru systému velkokapacitní autobusové dopravy BRT (bus rapid transit) provozované palivočlánkovými vozidly.

Provoz těchto elektrobusů je součástí již zmíněného evropského projektu 3Emotion. Tento projekt, realizovaný v evropských městech Antverpy, Cherbourg, Londýn, Řím a Rotterdam, je zaměřený na podporu komercializace palivočlánkových autobusů v Evropě. K tomuto účelu jsou sbírány a vyhodnocovány informace z demonstračních provozů a promítány do dalšího vývoje vozidel s cílem zlepšit jejich provozní vlastnosti a snížit jejich cenu. Partnery projektu jsou provozovatelé veřejné dopravy v uvedených městech a průmysloví dodavatelé, například již zmíněný Van Hool nebo plynárenská skupina Air Liquide.

Pau, více než osmdesátitisícové město ležící ve francouzských Pyrenejích, se tak stává dalším demonstračním místem tohoto projektu.

Kromě výrobce vozidel Van Hool budou v Pau průmyslovými partnery demonstračního projektu také firmy ITM power a Engie, které zajistí dodávku a provoz infrastruktury pro výrobu vodíku a vodíkové plnicí stanice.

redakce Smartcityvpraxi.cz

 

Stálá rubrika Proelektrotechniky cz na portálu BusPress, čtěte zde…  

 

 

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

 

1. autobusový veľtrh na Slovensku  5.6. – 7.6. 2018

 

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze

 

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

 

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

 

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

 

Tagy: ,

Komentáře uzavřeny.