cz  Czech      uk  EN

Van Hool Exqui.City – plně elektrický „trambus“ bude sloužit v Hamburku

 

ExquiCity18Hamburg

Hamburk je jedním z měst, které se hlásí ke konceptu smart city a v této souvislosti zkouší i různé inovativní pohony pro prostředky městské dopravy – například plug-in hybridní autobusy s průběžným dobíjením. Dalším zajímavým počinem v této souvislosti bude provoz unikátního velkokapacitního elektrobusu Exqui.City od belgického výrobce Van Hool. Sám výrobce používá pro tento typ elektrobusu výraz „trambus“, pro českého čtenáře známý spíše jako způsob řešení kabiny u nákladního automobilu. Dva tyto trambusy budou od léta 2016 sloužit hamburskému autobusovému dopravci Verkehrsbetriebe Hamburg-Holstein GmbH (VHH) a veřejnosti budou poprvé představeny v polovině června 2016 na mezinárodním veletrhu hromadné dopravy „Transports Publics 2016“ v Paříži.

Třínápravový třídveřový elektrický „trambus“ Exqui.City pro Hamburk s futuristickým designem (viz foto) je 18,61 m dlouhý a pojme celkem 107 cestujících. K pohonu slouží dvě jednotky Siemens ELFA 2, každá s centrálním, vodou chlazeným elektromotorem o výkonu 160 kW.

Jako zásobník energie slouží trakční baterie o kapacitě 215 kWh, umístěná – stejně jako všechno ostatní vysokonapěťové zařízení – na střeše vozidla. Jedno nabití baterií vystačí na 120 km jízdy. Exqui.City pro Hamburk předpokládá pomalé a průběžné nabíjení. Pomalé nabíjení probíhá v garáži po dobu cca čtyř hodin. K průběžnému dobíjení bude sloužit nabíjecí stanice s pantografovou konzolí, která se zasune do ližin na střeše elektrobusu, tak jako u výše zmíněného plug-in hybridního autobusu, který je již v Hamburku provozován.

Oba Exqui.City budou nasazeny na „metrobusové“ lince M3 mezi elektrárnou Tiefstack a ulicí Stadionstraße.

Nebude to první elektrobus, který VHH provozuje. Na lince č. 48 již od listopadu 2014 jezdí jeho elektrický midibus Rampini Alé Electric, známý – v individuální konfiguraci pro Vídeň – také v České republice. Na rozdíl od zmíněného provedení pro Vídeň s průběžným dobíjením pomocí dvoupólového pantografu je zde však nasazen ve své standardní podobě se zásuvkovým dobíjením a cca dvojnásobnou kapacitou trakčních baterií.

VHH kromě toho využívá již několik let park šesti malých elektromobilů eSmart k rozvážení řidičů a řidiček autobusů na linky.

redakce Proelektrotechniky.cz

logo proelektrotecniky OK

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

CZECHBUS 2016 1

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

 

 

Tagy: ,

Komentáře uzavřeny.