cz  Czech      uk  EN

Unikátní trolejbus Solaris Trollino 18 AC MetroStyle v Českých Budějovicích

Moderní trolejbus z rakouského Salzburgu budící pozornost svým atraktivním designem si budou moci v tomto týdnu vyzkoušet cestující na linkách českobudějovické MHD.

Trolejbus Solaris Trollino 18 AC MetroStyle, foto: DPmČB

Tento týden se mohou cestující na vybraných linkách Dopravního podniku města České Budějovice setkat velmi zajímavým vozidlem. Městský dopravce ve spolupráci s rakouským dopravním podnikem Salzburger Lokalbahnen totiž připravil prezentaci unikátního trolejbusu Solaris Trollino 18AC MetroStyle. Jedná se o moderní trolejbus s futuristickým designem zapůjčený ze Salzburgu, kde je provozováno 10 těchto vozů a dalších 26 bude dodáno do roku 2017.

Smyslem akce je ukázat cestujícím možnosti moderního designu a technologií, díky kterým může být veřejná doprava atraktivní a pohodlná. Jde tak o příspěvek k propagaci MHD jako kvalitní služby. V tom pro nás může být salcburský přístup inspirující“, říká místopředseda představenstva dopravního podniku Slavoj Dolejš.

Trolejbus je Českých Budějovicích nasazen do provozu od 20. do 24. listopadu 2013 na běžných trolejbusových linkách. Přeprava všech cestujících v tomto voze je bezplatná.

Vypravení trolejbusu Solaris Trollino 18 AC MetroStyle:

  • středa 20. 11. – linka 3 (od 6:10 do 8:26 a od 14:05 do 17:32)
  • čtvrtek 21. 11. – linka 9 (od 5:37 do 20:30)  
  • pátek 22. 11. – linka 5 (od 9:32 do 19:04)  
  • sobota 23. 11. – linka 3 (od 14:18 do 18:43)  
  • neděle 24. 11. – linka 2 (od 8:08 do 15:55)

Trolejbus Solaris Trollino 18 AC MetroStyle, foto: DPmČB

Základním konstrukčním prvkem trolejbusu je samonosná karoserie dodaná firmou Solaris. Hlavním dodavatelem elektrické trakční části je společnost Cegelec Praha a.s. Kompletní elektrozařízení Cegelec je místěno v trakčním kontejneru INTEGRA 2120Sa na střeše trolejbusu.

Solaris Trollino 18 AC MetroStyle je vybaven diesel-elektrickým pomocným agregátem, který umožňuje provoz trolejbusu bez napájení z trolejové sítě s dojezdem až 150 km. Trolejbus je 18 m dlouhý a 2,55 m široký, nabízí 35 míst k sezení a 138 míst k stání. Samozřejmostí je 100% nízkopodlažnost. Vyklápěcí plošina v kombinaci s osvědčeným kneeling systémem (možnost snížení nástupní strany vozidla) zaručují bezbariérový nástup do vozidla. Ke komfortu přispívá klimatizace salonu pro cestující.

Salzburger Lokalbahnen si již několik let kladou za cíl nabídnout obyvatelům města i turistům kvalitní a ekologickou městskou a příměstskou dopravu. Dalším krokem ke zvýšení atraktivity MHD proto byl nákup deseti trolejbusů Solaris/Cegelec Trollino 18 AC – Metro Style které byly uvedeny do provozu  v průběhu roku 2012.

Flotila trolejbusů v Salzburgu se v současnosti skládá ze 103 kloubových vozidel různých  značek, z toho 15 trolejbusů v letech 2009 – 11 dodala polská firma Solaris Bus & Coach ve spolupráci s Cegelec Praha – dceřinou společností francouzské skupiny VINCI Energies. Cegelec Praha a.s. je hlavním dodavatelem elektrické trakční části.

Nový futuristický design trolejbusu odpovídá současným trendům v oboru a měl by  v nejbližších patnácti až dvaceti letech dotvářet charakter Salzburgu.

Salzburger Lokalbahnen přepraví ročně téměř 50 milionů cestujících, počet cestujících přitom ročně stoupá – např. mezi roky 2010 a 2011 to bylo 3,9  %. Salzburg je zároveň prvním evropským městem, kde je městská doprava zajišťována jen trolejbusy a ekologickými plynovými autobusy.

Mottem všech aktivit ve veřejné dopravě provozované společností Salzburger Lokalbahnen je udržitelnost životního prostředí. Proto většina prostředků MHD je provozována závislou elektrickou trakcí. Elektrická energie je získávána z vlastní vodní elektrárny – tedy bez CO2.

Dodávky trolejbusů Solaris/Cegelec Trollino 18AC MetroStyle budou pokračovat v letech 2013 až 2017. Dodáno bude celkem 26 nových trolejbusů. Další dodávky s využitím opční nabídky jsou v jednání.

TZ: DPmČB,

DPmČB, a.s. ve spolupráci s ObusSLB a Cegelec Praha, a.s. zve všechny na bezplatnou jízdu

Trolejbus Solaris Trollino 18 AC MetroStyle, foto: DPmČB

Trolejbus Solaris Trollino 18 AC MetroStyle, foto: DPmČB

Trolejbus Solaris Trollino 18 AC MetroStyle, foto: DPmČB

Trolejbus Solaris Trollino 18 AC MetroStyle, foto: DPmČB

 

TROLEJBUSY Solaris Trollino 18 AC MetroStyle v  Salzburgu

Tagy: , , , ,

Komentáře uzavřeny.