cz  Czech      uk  EN

Unikátní staré tramvaje v Brně

Vlečný vůz č. 215 vyrobený v Ringhofferových závodech v roce 1926 (foto: Jiří Černý)

Vlečný vůz č. 215 vyrobený v Ringhofferových závodech v roce 1926 (foto: Jiří Černý)

 

Vozový park retrovozů DPMB se rozrůstá. Přibude „Sputnik“ i vlečný vůz

Vlečný vůz č. 215 vyrobený v Ringhofferových závodech v roce 1926 a tramvaj T2 přezdívaná „Sputnik“ z roku 1959. Tyto dva dopravácké klenoty rozšíří sbírku retrovozů brněnského dopravního podniku.

 

Tramvaj T2 přezdívaná „Sputnik“ z roku 1959 (foto: Jiří Černý)

Tramvaj T2 přezdívaná „Sputnik“ z roku 1959 (foto: Jiří Černý)

 

Vlečný vůz č. 215 i tramvaj T2 s evidenčním číslem 1435 prochází proměnou v ústředních dílnách DPMB. Tam dělníci a technici vrací vozům jejich staronovou podobu. „V roce 2019 si budeme připomínat 150 let MHD v Brně. Tyto vozy neodmyslitelně do historie brněnské dopravy patří. Opravujeme je, ale hlavně z toho důvodu, aby sloužily jako připomínka, a to nejen dnešní generaci. Navíc se jedná o technicky zajímavé stroje,“ uvedl generální ředitel DPMB Miloš Havránek.

 

Vlečný vůz č. 215 (foto: Jiří Černý)

Vlečný vůz č. 215 (foto: Jiří Černý)

 

Vozy budou mít totožnou podobu jako v letech, kdy jezdily v ulicích Brna. Před zahájením prací proto bylo nutné prostudovat hlavně archivní materiály, ale i vyzpovídat pamětníky a dlouholeté zaměstnance podniku, až poté bylo možné začít s prací. „U vlečného vozu byla během opravy odstraněna veškerá dřevěná výbava. Nová byla vyrobena ve stolařské dílně dopravního podniku. Dřevěné součásti jako je podlaha, lavice cestujících, stěny a strop pak byly vestavěny do opravené karoserie,“ vyjmenoval Jiří Černý z technického odboru DPMB, který má obnovu starých vozů na starosti. Vyměněny byly i brzdové kotouče. K nerozeznání od původního je lak a osvětlení. Stejně náročné jsou i práce na tramvaji T2, jejíž vzhled musí odpovídat počátku 70. let minulého století.

O unikátnosti vozů vypovídá jejich historie. „Vlečný vůz sloužil v provozu s cestujícími až do roku 1969, kdy se už jako historický po opravě v podnikových dílnách účastnil oslav 100 let MHD v Brně,“ prozradil Černý. To tramvaje T2, které si v Brně vysloužily pro ně typickou přezdívku „Sputnik“, jezdily brněnskými ulicemi mnohem déle. „Náš retro vůz 1435 pochází z dodávky 94 kusů vozů z let 1958 – 1962. V provozu s cestujícími jezdil do roku 1990. Následně sloužil jako služební tramvaj, a to až do roku 2009 ve vozovně Pisárky zejména k odtahům vadných tramvají z trati. V letech 2009 – 2015 byl útulnou pro pracovníky vozovny na příjezdové koleji,“ popsal Černý.

 

Vlečný vůz 215 s motorovým vozem č. 107 (foto: Jiří Černý)

Vlečný vůz 215 s motorovým vozem č. 107 (foto: Jiří Černý)

 

T2 a vlečný vůz doplní již dříve dokončené vozy Tatra K2 a T3. „S provozem vlečného vozu ve spojení s motorovým vozem 107 se počítá při Dopravní nostalgii nebo jiných akcích DPMB. Současně je také nabízen k pronájmu. T2 bude společně s již dříve dokončenými vozy Tatra K2 a T3 jezdit na lince 10,“ sdělil Havránek.

TZ: DPMB

 

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

 

Chytrá a zdravá doprava ve městech 2017

 

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.