cz  Czech      uk  EN

Testy vyhodnoceny: elektrobus Siemens-Rampini snižuje náklady na provoz až o 75%

Elektrobus_01 V Praze

Zkušební provoz technické novinky, průběžně nabíjeného elektrobusu Siemens-Rampini, který proběhl v Brně a Pardubicích loni v říjnu a v Praze a Českých Budějicích v lednu 2014, přinesl první výsledky testů. Ty jasně ukázaly, že elektrobus snižuje náklady na provoz, v porovnání s tradičním autobusem, který je poháněný spalovacím motorem.

Roman Kokšal, ředitel dopravních divizí Siemens ČR, uvádí: „Výsledky testů přinášejí zajímavé závěry. „Z měření vyplývá, že při použití elektrické energii jsou náklady, ve srovnání s naftou, nižší až o 75% při provozu bez topení, nebo až o 67% nižší při provozu s topením. Díky principu průběžného nabíjení, které probíhalo v čase plánovaného pobytu na konečné stanici a využívalo energii trakčního vedení blízké tramvajové či trolejbusové tratě, dokázal elektrobus plně nahradit konvenční autobus a jezdit podle jeho jízdního řádu po celý den. To bylo prověřeno provozem na více linkách v testovaných městech.“

Testování mělo dvě fáze – testovací jízdy a následné vyhodnocení měření. První část zkušebního provozu byla dobře viditelná v ulicích. Spočívala v tom, jak nové a unikátní vozidlo Siemens-Rampini přijmou cestující i provozní personál dopravních podniků. Nepřekvapí, že všeobecně byl ceněn zejména tichý a čistý provoz bez exhalací, a to nejen ze strany cestujících ve vozidle, ale i ze strany kolemjdoucích chodců a osob žijících v okolí tras, po kterých elektrobus jezdil.

56272_23004_test_elektrobus

Druhou, velmi důležitou součástí zkoušek je vyhodnocení záznamů z jízd a propočítání energetické náročnosti jednotlivých linek na základě naměřených hodnot v průběhu zkušebního provozu, spolu s ekologickými dopady. Nové technologie otevírají cesty k ozdravení životního prostředí. Prioritou měst jsou dopravní prostředky na elektrickou energii. Například Dopravní podnik hlavního města Prahy zajišťuje v současnosti 75 % přepravní nabídky vozidly elektrické trakce (tj. metro, tramvaje), zbývajících 25 % zajišťují autobusy. „Naším dlouhodobým cílem je zlepšení životního prostředí ve městě. Proto vítáme inovativní aktivity průmyslu v oblasti elektrobusů i možnost si tato technologicky vyspělá vozidla ověřit v provozu,“ říká Jaroslav Ďuriš, generální ředitel pražského dopravního podniku.

„Ukazuje se, že průběžně dobíjený elektrobus dokáže být vhodnou součástí městské hromadné dopravy zejména v místech, kde se nevyplatí nebo nelze budovat trolejové vedení. Konkrétně jde o historické centrum města, o napojení nově vznikajících čtvrtí rodinných domků a o spojení parkovišť P+R s atraktivními místy ve městě. Všude tam je tichý a čistý provoz elektrického vozidla vítanou devizou pro rozvoj města,“ doplňuje Slavoj Dolejš, místopředseda představenstva dopravního podniku z Českých Budějovic.

 Siemens Česká republika Siemens patří mezi největší elektrotechnické firmy v České republice.  Již 124 let je Siemens nedílnou součástí českého průmyslu a zárukou moderních a inovativních technologií. S počtem 9,7 tisíce zaměstnanců se řadí mezi největší zaměstnavatele v Česku. Své technologie, produkty a služby dodává zákazníkům ze soukromého i státního sektoru v oblasti energetiky, zdravotnictví, průmyslové a veřejné infrastruktury a informačních technologií. Skupina podniků Siemens v České republice vykázala v obchodním roce 2013 obrat 32,9 miliard Kč. S objemem exportu, který dosáhl 21,6 miliard Kč, se Siemens v České republice řadí mezi největší exportéry. Více informací naleznete na http://www.siemens.cz.

BusPress nyní také na Facebooku

Facebook Buspress

 

Tagy: , , ,

Komentáře uzavřeny.