cz  Czech      uk  EN

Testování nových vlakových souprav FLIRT LEO Express v plném proudu

V souvislosti s veletržním projektem BVV – EUROTRANS připravujeme aktuální informace o novém dopravci LEO Express, který od prosince letošního roku obsadí frekventovanou trať Praha -Pardubice – Olomouc – Ostrava –  Bohumín.  LEO Express nabídne svým klientům dopravu jedním z nejmodernějších vlaků v Evropě. Soupravy na míru pro podmínky konkrétní tratě vyrábí švýcarská renomovaná společnost Stadler Rail AG. V současnosti se dvě soupravy na našem území podrobují provozním zkouškám, v pořadí třetí bude představena na veletrhu  INNO TRANS v Berlíně. Do zahájení provozu se flotila ještě rozšíří celkem na pět souprav.

Dopravní veletrh EUROTRANS 2013

Projekt  EUROTRANS je komplexní dopravní veletrh, který připravují Veletrhy Brno a uskuteční se v září 2013. Již nyní je organizátor veletrhu v úzkém kontaktu s významnými výrobci a provozovateli moderních dopravních technologií, mezi které společnost LEO Express nepochybně patří.

Provozní zkoušky moderních souprav FLIRT LEO Express se uskutečňují na okruhu VÚKV v Cerhenicích v blízkosti Velimi a díky pozvání z LEO Express jsme mohli být u toho. V řídící kabině pozorujeme ručičku rychloměru, která se po velmi krátké chvilce ustálila na úctyhodné rychlosti 160 km/h, vlak se neslyšně doslova řítí krajinou.  Je to určitě poprvé, kdy máme možnost absolvovat jízdu maximální povolenou rychlostí. Vnímáme aktivní dynamiku a plynulost rozjezdů i brzdění bez jakýchkoliv rušivých otřesů nebo rázů. Vnitřní hladina hluku je velmi nízká a cestování je proto více než příjemné. Při jízdě v parném letním dnu oceňujeme příjemné klima díky rovnoměrné klimatizaci a cirkulaci čerstvého vzduchu v celém prostoru vlaku.  Měli jsme možnost vidět v praxi spojení dvou jednotek pomocí samočinných spřáhel. Během okamžiku se kapacita vlaku zdvojnásobí, strojvedoucí potom ovládá veškeré provozní, řídící a informační technologie z jednoho místa.  Souprava propojením dosáhne délky 180 m a pojme téměř 470 pasažérů. Z výsledků testů je zřejmé, že ani tato konfigurace neubírá vlaku na rychlosti ani na jízdních vlastnostech.

Text, foto: Zdeněk Nesveda
foto interier: LEO Express

 

Leoš Novotný majitel a předseda představenstva LEO Express a.s. veřejnosti vzkazuje:

Naše vlaky jsou nejmodernější v Evropě. Švýcarský výrobce je ušil na míru přesně podle našich požadavků. V mnoha parametrech představují to nejlepší, co budou moci cestující na tuzemské železnici vůbec využít. Díky jedinečnému spojení vysoké rychlosti a kvalitních služeb tak bude cestování s našimi vlaky srovnatelné s úrovní poskytovanou v zemích západní Evropy. Cestování ve vlacích LEO Express bude rychlé, pohodlné, zábavné a moderní. S námi může cestovat bez problémů každý – rodiny s dětmi, studenti, turisté i byznysmeni. Příjemný interiér, různě polohovatelná sedadla, dostatek prostoru pro zavazadla a moderní toalety poskytnou pohodlí všem cestujícím. Nezapomněli jsme ani na naše starší a hendikepované spoluobčany, pro které nebude cestování s LEO Express žádnou překážkou.
 

S námi se rozhodně nudit nebudete! Nejezděte vlakem proto, že musíte, ale proto, že chcete. Soupravy LEO Express jsou vybaveny těmi nejmodernějšími technologiemi a celkově patří mezi evropskou špičku.  Potřebujete internet? Vybil se Vám mobil? Cesta vám pomalu ubíhá? Pak v našich vlacích využijte WiFi připojení, elektrické zásuvky po celém vlaku nebo unikátní audio- video systém plný informací a zábavy, který vás díky originálnímu obsahu určitě zaujme.
 

Nechte auto doma a pojeďte s námi vlakem. Jsme přesvědčeni, že vlakovou dopravu bude v Česku využívat stále více lidí. A to díky jejím nesporným výhodám oproti jiným formám osobní přepravy i kvalitním službám, které LEO Express přináší. V současné době zahajujeme přepravu na trase Praha – Ostrava. V příštích letech plánujeme vyrazit i na další tratě nejen v Česku, ale i v okolních státech. Spolu s týmem tvrdě pracujeme na tom, abychom na trhu dlouhodobě uspěli. Věřím, že se vám nové vlaky budou líbit a že s nimi budete opakovaně cestovat ať již do zaměstnání, do školy, na dovolenou nebo jen tak pro radost.
 

Leoš Novotný

Fotogalerie LEO Express

 

 

 Technické údaje jednotky FLIRT LEO Express
 

Výrobce  Stadler Rail AG
Počet souprav  5
Uvedení do provozu 2012

Míst k sezení celkem 237
(v jedné soupravě)
2 místa pro invalidní vozíky
5 míst pro kočárky
Premium třída  6 míst
Business třída  19 míst
Economy třída  19 míst

Rozchod  1 435 mm
Trakční soustava 3 kV DC
Uspořádání náprav Bo‘ 2‘2‘2‘2‘ Bo
Trvalý výkon na kole 2 000 kW
Max. výkon na kole 2 600 kW
Tažná síla  200 kN
Podélná tlaková síla 1 500 kN
Maximální rychlost  190 km/h
Provozní rychlost 160 km/h
Zrychlení  1,2 ms2
Hmotnost   176 t
Plné obsazení
Výška podlahy
Nízká podlaha  780 mm
Vysoká podlaha  1 120 mm
Celková délka vozidla 90 178 mm
Šířka vozidla  2 880 mm
Výška vozidla  4 270 mm
Nástupní šířka   950 mm
Rozvor podvozku
hnací podvozek  2 700 mm
běžný podvozek 2 770 mm
Průměr hnacích kol 870 mm
Průměr běžných kol  750 mm

Z materiálu LEO Express

Další informace o LEO Express:

LEO Express má vlastní kanál na YouTube – Chystá se ´Ptejte se Leoše´

LEO Express – Liberalizace je osudem železnice v Česku

 

 

Tagy: , , , ,

Komentáře uzavřeny.