cz  Czech      uk  EN

Střešovické Muzeum MHD zahájilo již 22. sezónu

Střešoviclé muzeum OK

Muzeum MHD ve Střešovicích, které provozuje Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP), se po déle než půl roku trvající opravě znovu otevřelo veřejnosti a nabízí i nový unikátní exponát. Již 22. sezónu muzeum zahájilo v sobotu 5. července 2014.

Za posledních šest měsíců prošla hala Muzea MHD rozsáhlou opravou s cílem zvýšit požární odolnost dřevěných konstrukcí krovů pocházejících z roku 1909. Původní nátěry byly odstraněny postupným otryskáváním za pomoci drceného suchého ledu, následně byl proveden nástřik novou barvou ve stejném odstínu, ale s protipožárními vlastnostmi. V případě dvou hal muzea se jednalo o ošetřenou plochu přesahující 7 tisíc metrů čtverečních. V plánu je protipožárním nástřikem ošetřit i třetí a čtvrtou halu vozovny, a to pravděpodobně během příštího roku.

„Jsme velmi rádi, že můžeme Muzeum MHD konečně zpřístupnit návštěvníkům. Budovy ze začátku 20. století dnes splňují přísná protipožární kritéria, aniž by ztratily cokoliv na svém původním autentickém vzhledu. Kromě konstrukcí krovů jsme celou budovu vymalovali i zevnitř. Návštěvníci se tedy mohou těšit na muzeum v nové podobě,“ řekl Milan Pokorný, vedoucí jednotky Historická vozidla.

Vzhledem k vysoké prašnosti při odstraňování starých nátěrů bylo nezbytně nutné všechny historické exponáty důkladně umýt. V první fázi byly nahrubo umyty zvenčí, pak následovalo ruční mytí interiérů historických vozů hromadné dopravy. Nyní probíhá závěrečné leštění všech exponátů, které potrvá až do konce července.

Staré tramvaje, autobusy a dokonce i trolejbusy doplnila souprava motorového a vlečného vozu, která prezentuje vzhled tramvají v období druhé světové války. Toto období dosud v Muzeu MHD nebylo zastoupeno žádným exponátem. Na první pohled se od ostatních vozů liší tím, že má v rámci protiletecké ochrany obyvatelstva modrou barvou zatemněná okna a na sobě německo-české orientace.

Střešoviclé muzeum 2OK

Muzeum MHD láká návštěvníky více než čtyřmi desítkami historických vozidel a mnoha dalšími exponáty, mezi něž patří modely, fotografie, historické dokumenty, jízdenky či plánky. Během loňské 21. sezóny navštívilo Muzeum MHD více než 20 tisíc návštěvníků, zajímajících se o historii městské hromadné dopravy.

Více informací o muzeu MHD ZDE!

TZ:DPP

Komentáře uzavřeny.