cz  Czech      uk  EN

Severní Brabantsko má největší park kloubových elektrobusů

VDL Citea SLFA-180 Electric, foto: VDL

VDL Citea SLFA-180 Electric, foto: VDL

Pravděpodobně největší park 18metrových kloubových elektrobusů má od prosince 2016 nizozemská provincie Severní Brabantsko. Dvě sousední města Eindhoven a Helmond zde uvedly do provozu na svých linkách MHD celkem 43 elektrobusů VDL Citea SLFA-180 Electric (viz foto). Elektrobusy provozuje dopravní společnost Hermes, člen globální dopravní skupiny Transdev.

VDL Citea SLFA-180 Electric, foto: VDL

VDL Citea SLFA-180 Electric, foto: VDL

18,1m elektrobus VDL Citea SLFA-180 Electric je po celé délce plně nízkopodlažní a pojme až 48 sedících a 110 stojících cestujících (v provedení pro Severní Brabantsko se hovoří o kapacitě 125 cestujících). K jeho futuristickému designu, označovanému výrobcem jako BRT (bus rapid transit), patří aerodynamický tvar, velmi široké dveře a LED osvětlení umožňující viditelnost za všech světelných podmínek.

Pro elektrobusy VDL je charakteristický pohonný systém ZAwheel od německého výrobce Ziehl-Abegg. Jeho základem jsou bezpřevodovkové vodou chlazené synchronní motory s permanentními magnety, pohánějící individuálně každé kolo hnací nápravy. Motory pracují se jmenovitým napětím 600 V DC při 200 A. Výkon motoru udává výrobce 113 kW. U 18m verze elektrobusu jsou poháněny dvě nápravy (zadní a prostřední).

K uchovávání elektrické energie slouží lithium-iontové trakční baterie od firmy Akasol s kapacitou přes 100 kWh.

Rychlé průběžné dobíjení na trase i pomalé nabíjení přes noc probíhá u tohoto projektu čtyřpólovým pantografem na vozidle pomocí infrastruktury dodané nizozemským výrobcem Heliox (viz foto), jedním z účastníků dohody o standardizaci nabíjecích systémů pro elektrobusy. Pomalé nabíjení probíhá v depu výkonem 30 kW po dobu 5 – 8 hodin, rychlé nabíjení na trase probíhá výkonem 300 kW po dobu 5 – 20 minut.

VDL Citea SLFA-180 Electric

VDL Citea SLFA-180 Electric, foto: VDL

Celý projekt zastřešuje výrobce autobusů VDL Bus & Coach jako finální dodavatel ve spolupráci s místní energetickou společností. VDL zde tedy nefiguruje pouze jako dodavatel elektrobusů, nýbrž jako dodavatel celého dopravního systému.

Elektrobusy jsou provozovány na páteřních linkách směřujících například k Eindhovenskému letišti Airport nebo k areálu High Tech Campus. Kromě vzhledu připomíná tramvajový provoz velká frekvence spojů i tramvajový zvonek, jimž jsou elektrobusy vybaveny, aby na sebe při svém tichém provozu upozornily.

Projekt naplňuje strategické cíle provincie Severní Barabantsko transformovat v letech 2016 – 2025 veškerou veřejnou dopravu na plně bezemisní, přičemž město Eindhoven by mělo mít plně elektrický park autobusů v roce 2020.

redakce Proelektrotechniky.cz

Proelektrotechniky cz mají o elektromobilitě na BusPresu svoji rubriku, čtěte ZDE

 

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

 

 

Tagy: , ,

Komentáře uzavřeny.