cz  Czech      uk  EN

Škoda Perun – největší elektrobusová flotila v Česku!

 

elektrobus-skoda-perun_-czechbus_1

Elektrobus Škoda Perun s novou karoserií Solaris pro město Třinec představila plzeňská Škoda Electric na veletrhu CZECHBUS 2016 v Praze, foto: Zdeněk Nesveda

Třinec dostane deset elektrobusů Škoda Perun s novou karoserií Solaris

Na veletrhu Czechbus 2016 v listopadu 2016 byl dopravní společnosti Arriva Morava slavnostně předán klíč od prvního z deseti elektrobusů Škoda Perun HE, kterými bude provozovat městskou dopravu v Třinci (viz foto). Elektrobusy budou dodány do března 2017. Třinec tím získá v ČR zatím nejrozsáhlejší park elektrobusů.

Škoda Perun HE pro Třinec používá jako první v ČR karoserii Solaris Urbino 12 electric v novém provedení. Přepravní kapacita činí celkem až 82 cestujících, z toho 27 sedících. Koncepčně se jedná o „noční“ elektrobus, určený pro nabíjení ze zásuvky a pro celodenní provoz bez automatizovaného rychlého dobíjení vysokými výkony. Tomu odpovídá i jeho osazení trakčními bateriemi.

Elektrobus pohání motor Škoda 4ML 3444 KK/4 o výkonu 160 kW situovaný před zadní nápravou. Jako zásobník energie slouží lithium-polymerové baterie (Li-Pol) high energy o kapacitě 222 kWh, která umožňuje dojezd na jedno nabití 150 km. Baterie jsou uloženy ve třech boxech ve vozidle – dva v zadní části vozu a jeden za kabinou řidiče.

Dobíjení probíhá standardizovaným konektorem COMBO II. Noční nabíjení s vyvažováním trvá 6 – 8 hodin. K elektrobusu lze dodat i rychlonabíjecí stanici Škoda Ultra Fast Charger (UFC), která umožní nabití baterií za 70 minut.

Další podrobnosti k elektrobusům Škoda Perun lze nalézt v naší studii „E-mobilita v MHD“.

Hodnota celé zakázky, kterou dodavatel vyhrál v soutěži, činí 135 milionů korun. Spolufinancována je dotací z Integrovaného operačního programu, předchůdce současného Integrovaného regionálního operačního programu.

Elektrobusy nahradí na páteřních linkách v Třinci dosavadní dieselová vozidla. Elektrobusy budou obsluhovat během dne linky o délkách 110 až 150 kilometrů. Nabíjení baterií bude probíhat v depu v noci. Každý z elektrobusů bude mít zpočátku vlastní malé dobíjecí zařízení. V budoucnosti se projekt rozroste o automatickou dobíjecí infrastrukturu přímo na vybraných zastávkách, čímž se dojezd a využití vozidel dále zvýší.

Třinec se hlásí ke konceptu smart city. Doprava se zde významnou částí podílí na prašnosti a zhoršené kvalitě ovzduší a náhrada dieselových autobusů elektrobusy by měla významně přispět ke snížení jejích dopadů na životní prostředí.

logo proelektrotecniky OK

redakce Proelektrotechniky.cz

Další informace zde

 

elektrobus-skoda-perun_-czechbus_2

Elektrobus Škoda Perun  s novou karoserií Solaris pro město Třinec představila plzeňská  Škoda Electric na veletrhu CZECHBUS 2016 v Praze, foto: Zdeněk Nesveda

 

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

CZECHBUS 2016 1

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

 

 

 

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.