cz  Czech      uk  EN

Elektrobusy Škoda Perun slaví první rok provozu v Plzni

skoda_perun_hp__(1)

Dva moderní bateriové autobusy, které byly vyvinuty a vyrobeny plzeňskou společností Škoda Electric, dnes oslavily první rok od zahájení zkušebního provozu s cestujícími. Elektrobusy Škoda Perun včetně nabíjecí stanice jsou provozovány jako součást evropského projektu ZeEUS (Zero Emision Urban Bus System), který se věnuje různým řešením elektromobility v oblasti veřejné dopravy.

„První rok provozu elektrobusů přinesl cenné zkušenosti z provozu na standardní autobusové lince. Testujeme množství nových technologií, takže se logicky objevují různé technické obtíže. Ty se nám daří postupně řešit, například jsme změnili technologii chlazení baterií a zlepšujeme komunikaci vozidla s dobíjecí stanicí. Do budoucna věříme, že s našimi ekologickými vozidly brzy uspějeme i v dalších městech nejen v České republice,“ říká vedoucí projektu ze Škody Electric Pavel Kuch. „Z odpovědí cestujících vyplynulo, že elektrobusy jsou vnímány jednoznačně pozitivně. Lidé oceňují zejména tichý provoz a pozitivní vliv na ochranu životního prostředí. Podobně se cestujícím líbí také samotné provedení elektrobusů,“ doplňuje několik informací z provedeného dotazníkového průzkumu spokojenosti člen projektového týmu za ZČU Lukáš Bartoň.

Bateriové autobusy Škoda Perun HP (High Power) jsou čistě elektrická dvanáct metrů dlouhá a plně nízkopodlažní městská vozidla se systémem baterií umožňující rychlé nabíjení v intervalu 6 – 8 minut na konečných stanicích. Takto „zotavený“ elektrobus je připraven na dalších až 25 km jízdy a tímto způsobem může operovat v podstatě nepřetržitě.

Systém rychlodobíjení byl vybrán jako nejefektivnější řešení pro kombinaci mezi délkou autobusové linky, času pro nabíjení a také požadovaných parametrů vozidla jako je například obsaditelnost. Dobíjení zajišťuje plně automatická nabíjecí stanice v konečné Sídliště Košutka, na jejímž vybudování se společně se Škodovkou podílela Plzeňská teplárenská. Elektrobusy Škoda Perun HP byly slavnostně uvedeny do provozu 28. 5. 2015 a na linkách MHD je provozují Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP). „Provoz elektrobusů probíhá na městské autobusové lince č. 27, kde jedno kolo mezi dobíjeními trvá 34 minut a vůz ujede 11 kilometrů. Linka spojuje centrum s nejhustěji obydleným předměstím Plzně. Má převýšení zhruba sto metrů, takže umožňuje testovat vozidlo v kopcovitém terénu a vliv rekuperace brzdné energie na spotřebu elektrobusu,“ sděluje člen projektového týmů za PMDP Jiří Kohout.

Cílem projektu ZeEUS (Zero Emission Urban Systém) je detailní sběr provozních dat a klíčových parametrů několika rozdílných technických variant řešení elektrobusů, která povedou k nejlepšímu řešení v oblasti elektromobility pro veřejnou dopravu a stanovení další strategie vývoje oboru. Zapojenými městy jsou kromě Plzně také Barcelona, Bonn, Cagliari, Londýn, Münster, Paris, Randstad, Stockholm a Waršava. Projekt je spolufinancování Evropskou komisí a koordinátorem je mezinárodní asociace pro veřejnou dopravu – UITP (International Association of Public Transport). Partnerství pod hlavičkou projektu uzavřely Škoda Electric, Plzeňské městské dopravní podniky, Plzeňská teplárenská a také Západočeská univerzita v Plzni, která se zabývá vyhodnocením projektu.

TZ: Škoda Electric

BusPress – článek: Plzeň má své první bateriové autobusy

Logo Škoda X

Poznámka redakce: BusPress byl u prvního uvedení do provozu elektrobusů Škoda Perun na pravidelné lince v rámci evropského projektu ZeEUS (Zero Emision Urban Bus System). Už dnes je patrné, jakým směrem se ubírá vývoj bezemisní veřejné dopravy. Určitě nevidíme svět černobíle,  vývoj čistě elektrických dopravních prostředků a tím nemyslíme jenom autobusy je naše perspektivní budoucnost. I z pohledů profesionálů, kdy jsme měli možnost dostupné elektrobusy si vyzkoušet a řídit je, můžeme potvrdit, že se jedná o nepřekonatelný komfort jak pro cestující, řidiče i provozovatele. Víme, jsme na počátku cesty, ale čistě elektrické pohony budou jednou tou nejlepší ekologickou variantou. Doporučujeme všem,  navštivte prosím konferenci  „Elektrické autobusy pro město“ již čtvrtý ročník, která se koná na podzimním veletrhu CZECHBUS za přímé podpory a  pod záštitou Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR).

Zdeněk Nesveda

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

CZECHBUS 2016 1

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

 

 

Tagy: ,

Komentáře uzavřeny.