cz  Czech      uk  EN

Plzeň má své první bateriové elektrobusy!

 

Škoda ZEUS 2

Plzeň zahajuje provoz dvou elektrobusů a dobíjecí stanice v rámci projektu ZeEUS

Na pravidelné linky vyjely dnes poprvé do ostrého provozu s cestujícími dva nejnovější elektrobusy, které byly vyvinuty a vyrobeny plzeňskou ŠKODOU ELECTRIC. Zároveň byla do provozu uvedena nová nabíjecí stanice na konečné linky č. 33 v Krašovské ulici v Plzni Košutce vystavěná PLZEŇSKOU TEPLÁRENSKOU. Celý projekt testování provozu elektrobusů Plzeňskými městskými dopravními podniky v reálných podmínkách města Plzně je od výstavby dobíjecí stanice až po vyhodnocení provozu Západočeskou univerzitou v Plzni zastřešen prestižním evropským projektem ZeEUS (Zero Emision Urban Bus System), který se věnuje různým řešením elektromobility v oblasti veřejné dopravy.

Škoda ZEUS 8

První dva elektrobusy ŠKODA v Plzni, foto: Zdeněk Nesveda

„V říjnu loňského roku jsme představili první z dvojice rychlonabíjecích elektrobusů a jsme hrdi, že se nám podařilo uvést projekt do ostrého provozu.  Elektrobus Škoda Perun HP (High Power) představuje moderní ekologický trend v oblasti městské veřejné dopravy. Jedná se o plnohodnotnou alternativu městského nízkopodlažního autobusu,“ říká Pavel Kuch, vedoucí plzeňského projektu. Škoda Perun HP využívá lithium-iontové bateriové články se schopností generování vysokého výkonu. Dobíjení zajišťuje plně automatická nabíjecí stanice Škoda, která dobíjí baterie na dalších několik desítek kilometrů čistě elektrického provozu za 6 až 8 minut. Propojení e-busu a dobíjecí stanice se provádí pomocí plně automatizovaného dobíjecího ramena s kontakty umístěnými na střeše vozidla.

Škoda ZEUS 11

Pavel Kuch, První dva elektrobusy ŠKODA v Plzni, foto: Zdeněk Nesveda

„Projekt i samotná realizace rychlodobíjecí stanice byly pro naši společnost velkou výzvou,“ hodnotí projekt Tomáš Drápela, předseda představenstva PLZEŇSKÉ TEPLÁRENSKÉ, a dodává: „věříme, že stanice bude v budoucnu sloužit více než dvěma vozům.“

Michal Kraus, předseda představenstva PMDP je v tomto směru opatrnější: „Projektu samozřejmě držím palce a věřím, že v budoucnu stávající ekologické trakce tramvají a trolejbusů doplníme i o elektrobusy. Určitě chceme ale počkat na reálné výsledky z provozu a s odstupem času vyhodnotit všechny aspekty provozování těchto vozidel dříve, než bychom rozšiřovali vozový park.

Škoda ZEUS 7

Michal Kraus, První dva elektrobusy ŠKODA v Plzni, foto: Zdeněk Nesveda

Vyhodnocením projektu se bude zabývat Západočeská univerzita v Plzni. Miroslav Holeček, rektor ZČU, hodnotí účast univerzity v tomto evropském projektu velmi pozitivně: „Jsme potěšeni, že naše univerzita se může aktivně účastnit tak významného projektu, který by mohl výrazně přispět ke zdravější veřejné dopravě ve městech.“

Základní informace o projektu:

Projekt ZeEUS probíhá v období od listopadu 2013 do dubna 2017, je zaštítěn a kofinancován Evropskou komisí v rámci 7. rámcového programu pro výzkum a technologický vývoj, mobilitu a transport a iniciativ Smart Cities & Communities a European Green Vehicle

Celkový rozpočet na projekt ZeEUS je 22,5 mil. EUR. Ze zdrojů EU (konkrétně z „European Commission Directorate General Mobility & Transport“) je čerpáno 13,5 mil. EUR.

Cílem projektu je detailní sběr provozních dat a klíčových parametrů, která povedou k nejlepšímu řešení v oblasti elektromobility pro veřejnou dopravu a stanovení další strategie vývoje. Zapojenými městy jsou kromě Plzně: Barcelona, Londýn, Stockholm, Münster, Bonn a Cagliari.

Koordinátorem projektu je mezinárodní asociace pro veřejnou dopravu – UITP.

Partnerství pod hlavičkou projektu uzavřely Západočeská univerzita v Plzni, PLZEŇSKÁ TEPLÁRENSKÁ, ŠKODA ELECTRIC a Plzeňské městské dopravní podniky.

TZ: PMDP, a.s., PLZEŇSKÉ TEPLÁRENSKÉ a.s., ŠKODY ELECTRIC a.s. a Západočeské univerzity v Plzni

Škoda ZEUS 10

Více informací o evropském projektu naleznete na www.zeeus.eu a www.zeeus.zelene-mesto.eu

Škoda ZEUS 5

První dva elektrobusy ŠKODA v Plzni, foto: Zdeněk Nesveda

Škoda ZEUS 5

První dva elektrobusy ŠKODA v Plzni, foto: Zdeněk Nesveda

Škoda ZEUS 1

První dva elektrobusy ŠKODA v Plzni, foto: Zdeněk Nesveda

Škoda ZEUS 6

První dva elektrobusy ŠKODA v Plzni, foto: Zdeněk Nesveda

Škoda ZEUS 3

První dva elektrobusy ŠKODA v Plzni, foto: Zdeněk Nesveda

Škoda ZEUS 9

První dva elektrobusy ŠKODA v Plzni, foto: Zdeněk Nesveda

Škoda ZEUS 4

První dva elektrobusy ŠKODA v Plzni, foto: Zdeněk Nesveda

dekra_skola MM

Tagy: , , ,

Komentáře uzavřeny.