cz  Czech      uk  EN

RegioJet – nejmodernější lokomotivy Siemens budou vozit žluté vlaky v Čechách a na Slovensku

58874_27620__2014_Vectron_Siemens_REGIOJET_03

Společnost RegioJet dnes, na hlavním nádraží v Praze, oficiálně představila svůj nejnovější přírůstek do vlakové flotily pod firemními barvami – vícesystémovou lokomotivu Vectron od společnosti Siemens. RegioJet se stává prvním vlakovým dopravcem v Evropě, který bude využívat tento typ lokomotivy pro pravidelnou osobní dopravu.

Firma RegioJet si od rakouské leasingové společnosti European Locomotive Leasing pronajala celkem tři vícesystémové lokomotivy Vectron na pět let, které rozšíří dosavadní flotilu devíti lokomotiv Škoda. První lokomotiva Vectron již zahájila svoji činnost, a to v sobotu 15. 11. 2014, kdy poprvé vyjela na trasu Praha – Ostrava – Havířov. Zbylé dvě lokomotivy převezme RegioJet na začátku prosince tohoto roku.

58883_27622__2014_Vectron_Siemens_REGIOJET_02

„Tyto nejmodernější lokomotivy v Evropě budou jezdit nejprve na trase Praha – Ostrava a od nového jízdního řádu, tj. od 14. prosince, především pak na Slovensku, na naší nové trase Bratislava – Žilina – Košice,“ říká Radim Jančura, majitel společnosti STUDENT AGENCY holding, do které patří i RegioJet a dodává: „Vybrali jsme si lokomotivy Vectron, protože splnily naše technické požadavky, především pak na zabezpečovací zařízení a vícesystémovost.“

„Vectron může jet až 200 kilometrů v hodině a dosahuje výkonu 6,4 MW. Síla a univerzálnost zaručuje zákazníkovi potřebnou rychlost i nasazení v různých napěťových systémech,“ upřesňuje Roman Kokšal, ředitel divize Mobility společnosti Siemens.

Technické specifikace vícesystémové lokomotivy Vectron:

 • Vysoká produktivita: vysoké normativy zátěže, rychlá a dynamická jízda, dlouhá vozební ramena
 • Interoperabilita a z ní vyplývající široký provoz po Evropě
 • Nízké náklady životního cyklu: nízká spotřeba energie, nízké náklady na údržbu, vysoká disponibilita
 • Variabilnost různých provedení a flexibilita změn
 • Servisní zázemí a možnost volby různých způsobů zajištění údržby
 • Délka: 18,980 m
 • Šířka: 3,012 m
 • Výška: 4,248 m
 • Napájecí systémy: AC 25 kV, 50 Hz; AC 15 kV, 16,67 Hz; DC 3 kV; DC 1,5 kV
 • Nejvyšší trakční výkon: 6 400 kW
 • Tažná síla při rozjezdu: 300 kN
 • Nejvyšší provozní rychlost: 200 km/h
 • Hmotnost: cca 89 t

Lokomotivy typu Vectron jsou schváleny v řadě evropských zemí včetně České republiky a Slovenska. Toto elektrické tažné zařízení se pyšní také tím, že jako první na světě splnilo normy TSI pro interoperabilitu vysokorychlostní železnice a díky své modulární konstrukci lze lokomotivu v budoucnu snadno doplnit pro provoz v dalších zemích.

Rakouská společnost European Locomotive Leasing GmbH (ELL) má se společností Siemens uzavřenou rámcovou smlouvu na dodávku až 50 lokomotiv Vectron. Objednané lokomotivy Vectron mohou být nasazeny nejen v osobní, ale také v nákladní dopravě. Kromě národních zabezpečovačů jsou vybaveny i evropským zabezpečovačem ETCS v souladu s požadavky evropských směrnic pro mezinárodní provoz.

Siemens Česká republika

Siemens patří mezi největší elektrotechnické firmy v České republice.  Již 124 let je Siemens nedílnou součástí českého průmyslu a zárukou moderních a inovativních technologií. S počtem 9,7 tisíce zaměstnanců se řadí mezi největší zaměstnavatele v Česku. Své technologie, produkty a služby dodává zákazníkům ze soukromého i státního sektoru v oblasti energetiky, zdravotnictví, průmyslové a veřejné infrastruktury a informačních technologií. Skupina podniků Siemens v České republice vykázala v obchodním roce 2013 obrat 33,1 miliard Kč. S objemem exportu, který dosáhl 21,8 miliard Kč, se Siemens v České republice řadí mezi největší exportéry.

Více informací naleznete na http://www.siemens.cz.

 Koncern Siemens AG

Skupina Siemens Česká republika je součástí globálního elektrotechnického koncernu Siemens AG, který je přes 165 let synonymem pro špičkové technologie, inovace, kvalitu, spolehlivost a celosvětového působení. Společnost působí ve více jak 200 zemích a své aktivity rozvíjí zejména v oblastech elektrifikace, automatizace a digitalizace.  Siemens AG patří k největším poskytovatelům technologií šetrných k životnímu prostředí. Siemens je jedničkou na trhu v instalaci offshore větrných elektráren, patří mezi hlavní dodavatele pro paroplynové zdroje a technologie pro přenos energie, je průkopníkem v oblasti řešení pro veřejnou infrastrukturu, průmyslovou automatizací a softwarová řešení.  Společnost je také předním dodavatelem zdravotnických zobrazovacích zařízení a technologií pro laboratorní diagnostiku. Ve finančním roce 2013, který skončil 30. září 2013, dosáhl Siemens obratu 75,9 miliard EUR s čistým ziskem 4,2 miliard EUR a zaměstnával 362 tisíc zaměstnanců po celém světě.

Více informací naleznete na  http://www.siemens.com.

TZ: SIEMENS

BusPress váš reklamní partner v oblasti veřejné dopravy!

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.