cz  Czech      uk  EN

První vodíkové autobusy v České republice jsou prestižní zakázkou pro Solaris

Společnost Solaris Bus & Coach na nedávno skončeném veletrhu CZECHBUS 2021 v Praze představila autobus s vodíkovým pohonem. Dnes máme jedinečnou příležitost se k tématu vrátit jak jsme slíbili. V České republice se za nedlouho také dočkáme prvních vodíkových autobusů.

Dopravní podnik města Ústí nad Labem podepsal rámcovou smlouvu se společností Solaris Bus & Coach na dodávku až 20 autobusů na vodíkový pohon. Jedná se o první zakázku solarisu na vodíkové autobusy v České republice.

Solaris Urbino 12 Hydrogen na veletrhu CZECHBUS 2021 v Praze (foto: Zdeněk Nesveda)

Dopravce z Ústí nad Labem a Solaris Bus & Coach podepsaly rámcovou smlouvu na nákup vodíkových vodíkových autobusů Urbino 12 bez emisí. Rámcová smlouva je platná po dobu 8 let a během této doby může dopravce objednat až 20 autobusů na vodíkový pohon. V případě objednávky je termín dodání vozidel 420 dní, počítáno od okamžiku podpisu kupní smlouvy. Jedná se o první zakázku na vodíkové autobusy v České republice, ale nejedná se o první spolupráci s tímto městem. V současné době se zde provádí veřejná doprava za účasti 44 Solaris s různými typy pohonů.

„V průběhu let jsme do České republiky dodali již více než 1200 vozidel s různými pohony: naftu na CNG a trolejbusy. Poslední zakázka na dodávku až 20 vodíkových autobusů je naprosto přelomová – gratuluji stejnému dopravci Dopravní podnik města Ústí nad Labem k této prestižní investici. Podíváme-li se na tempo vývoje vodíkové technologie a rostoucí zájem provozovatelů, každý den se naše společnost utvrzuje ve víře, že jsme na správné cestě v podpoře dekarbonizace veřejné dopravy,“ řekl Petros Spinaris, člen představenstva společnosti Solaris pro prodej a poprodejní služby.

Vodíkový Solaris Urbino 12 je technologicky nejvyspělejší autobus Solarisu. Vybavení vodíkových autobusů bude založeno na dvou elektromotorech o výkonu 125 kW, ultramoderních sadách palivových článků o výkonu 70 kW a pěti vodíkových kompozitních nádržích o celkovém objemu 1560 l. Díky použité technologii je autobus schopen ujet minimálně 350 km na jedno natankování. Vodíkový Solaris je vybaven relativně malou trakční baterií Solaris High Power, jejímž úkolem je podporovat palivový článek ve chvílích nejvyšší poptávky po elektřině.

Solaris Urbino 12 hydrogen (foto: Solaris)

Pro zvýšení bezpečnosti cestujících bude autobus vybaven systémem pro řízení tlaku a teploty v pneumatikách. Vodíkové Urbino 12 pro Ústí nad Labem bude mít také systém počítání cestujících, systém pro zrakově postižené cestující a také USB zásuvky v každé řadě sedadel. Vodíkové vozidlo bude používat klimatizaci s tepelným čerpadlem CO2.

Solaris Urbino 12 hydrogen, plnění nádrží vodíkem (foto: Solaris)

Vodíková revoluce pokračuje. V současné době Solaris uzavřel smlouvu a dodal celkem téměř 100 vodíkových vozidel Urbino 12. Společnost podepsala rámcové dohody a smlouvy s dopravci z Rakouska, Francie, Nizozemska, Německa, Polska, Švédska a Itálie. Nyní se k této skupině připojuje i Česká republika.

TZ:Solaris Bus & Coach

Tagy: , , , ,

Komentáře uzavřeny.