cz  Czech      uk  EN

První palivočlánkový autobus v Londýně překonal hranici 20 tisíc provozních hodin

Londýn

V londýnské městské dopravě slouží celkem osm palivočlánkových autobusů, pět z nich již od roku 2010 a další tři od roku 2013. Jsou provozovány v samém centru města na lince RV1 mezi stanicemi Covent Garden a Tower Gateway dlouhé 6,2 km s celkem 27 zastávkami. Ke konci listopadu 2015 najely tyto autobusy dohromady již více než 690 tisíc km během více než 107 tisíc provozních hodin. První z těchto bezemisních autobusů překonal na konci listopadu 2015 hranici 20 000 hodin v provozu, další se této hranici rychle blíží.

Provoz palivočlánkových autobusů v Londýně je součástí projektu CHIC (podrobnosti viz studie „E-mobilita v MHD“, podobně jako například palivočlánkové autobusy ve švýcarském kantonu Aargau, v norském hlavním městě Oslo nebo v kanadském Whistleru.

Palivočlánkový autobus v Londýně (viz foto) je pro tento účel konstruovaný 12m jednopodlažní autobus s karoserií Wrightbus Pulsar a podvozkem VDL SB200.

Pohon autobusu tvoří hybridní systém Bluways s palivovými články Ballard FCVelocity HD6 o celkovém výkonu 150 kW a 240kW superkapacitorovými zásobníky energie. Vodík o tlaku 35 MPa je uskladněn ve čtyřech nádržích na střeše autobusu, které ho pojmou cca 33 kg. Průměrná doba naplnění nádrží je 9 minut. Vodík je do plnicí stanice společnosti Air Products dovážen, v tomto případě tedy není například vyráběn na místě elektrolýzou, jako například ve zmíněném Oslo.

Palivočlánkové autobusy v Londýně jsou denně v průměru v provozu 18 hodin, přičemž ujedou cca 250 – 300 km.

Uvedené provozní výsledky ukazují, že palivočlánkové autobusy mohou sloužit velmi spolehlivě. Důkazem je i skutečnost, že londýnský organizátor městské dopravy Transport for London podepsal s dodavatelem palivočlánkových pohonných jednotek, kanadskou společností Ballard, již v červnu 2015 smlouvu na prodloužení provozu těchto autobusů o dalších 5 let. Palivočlánkové autobusy se tak přiblíží běžné ekonomické životnosti standardních autobusů 10 let.

redakce Proelektrotechniky.cz

logo proelektrotecniky OK

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

 

dekra_skola-MM

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.