cz  Czech      uk  EN

První elektrobus ve Skotsku má ujeto 100 tisíc mil

1459761813939

Prvním elektrobusem, který je v pravidelném provozu ve Skotsku, je Optare Solo od britského výrobce Optare. Tento elektrobus je od listopadu 2013 nasazen na pravidelné lince provozované soukromým dopravcem McLeans ve skotském městě Stranraer. Na přelomu března a dubna 2016 zaznamenal tento elektrobus důležitý milník: během téměř dvou a půl roku svého provozu najel celkem 100 tisíc mil, tedy cca 160 000 km.

Elektrobus Optare Solo je 9,5m midibus, ve vybavení pro McLeans má 27 míst pro sedící a jeho celková obsaditelnost zpravidla činí 50 – 60 míst. Jako všechny elektrobusy od Optare je vybaven pohonem Magtec P144 „Zero emission“ electric o výkonu 150 kW. Jako zásobník energie slouží dvě sady lithium-železo-magnesium-fosfátových baterií po 26 kusech o celkové kapacitě 138 Ah, pracující se jmenovitým napětím 2× 333 V DC. Baterie jsou bezúdržbové, se zabudovaným elektronickým monitorováním základních parametrů. Nabíjení probíhá prostřednictvím zabudovaného nabíjecího zařízení ze standardní třífázové zásuvky výkonem 2× 7,5 kW po dobu 6 hodin (z nuly na plnou kapacitu).

Elektrobus dopravce McLeans slouží na lince, spojující přístav Cairnryan v jihozápadním Skotsku s trajekty do severoirského Belfastu s nádražím ve městě Stranraer. Linka rovněž obsluhuje centrální část města. Doba jízdy jedním směrem trvá 20 minut. Elektrobus je nasazen na pěti párech spojů denně kromě neděle, v nepravidelném intervalu od cca půlhodiny po čtyři hodiny.

Pořizovací náklady elektrobusu činily 120 tis. liber, tedy cca 4 mil. Kč. Pořízení elektrobusu bylo spolufinancováno z prostředků skotské vlády skrze fond Green Bus Fund spolu s Regionálním partnerstvím pro dopravu SWestrans. Obdobným způsobem financovaný projekt ve Skotsku, totiž elektrobus Optare Solo na orknejských ostrovech, měl celkový rozpočet cca 230 tisíc liber (cca 8,7 mil. Kč).

Za dobu provozu zaznamenal dopravce významně nižší provozní náklady tohoto elektrobusu oproti srovnatelným dieselovým autobusům. Rovněž ohlasy cestujících na elektrobus jsou velmi pozitivní – příznivě je hodnocena zejména plynulá jízda a tichý chod i ekologické přínosy provozu.

redakce Proelektrotechniky.cz

logo proelektrotecniky OK

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

CZECHBUS 2016 1

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.