cz  Czech      uk  EN

Projekt JIVE: 40 palivočlánkových autobusů Van Hool pro Kolín n. R. a Wuppertal

 

Evropský projekt palivočlánkových autobusů JIVE přechází od slov k činům. Svědčí o tom smlouva na dodávku 40 palivočlánkových autobusů od belgického výrobce Van Hool pro dvě německá města, 30 autobusů pro Kolín nad Rýnem a 10 autobusů pro Wuppertal, na základě dodavatelské smlouvy uzavřené na konci února 2018.

Do uvedených měst dodá Van Hool 12m třínápravové palivočlánkové autobusy typu A330 (viz foto) o přepravní kapacitě 29 sedících a 46 (Kolín), resp. 49 (Wuppertal) stojících cestujících včetně prostoru pro dva invalidní vozíky a kočárek. K jejich pohonu slouží 210kW elektromotor Siemens s permanentními magnety. Základním zdrojem energie je nejmodernější 85kW palivočlánková jednotka FCvelocity-HD85 od kanadského dodavatele Ballard Power Systems, doplněná o lithium-iontové trakční baterie.

Díky této hybridní kombinaci dosahuje tento autobus využívající sériové technologie spotřebu kolem 8 kg vodíku na 100 km. To je spotřeba téměř stejná, jako u „superúsporného“ (a bohužel neopakovatelného) českého projektu trojitě hybridního autobusu TriHyBus, využívajícího palivový článek s téměř polovičním výkonem 48 kW a jako zásobník energie vedle baterií také superkapacitory.

Vodík je uložen v nádržích o celkové kapacitě 38,2 kg a s jedním naplněním vystačí na denní proběh vozidla 350 km.

Provozovateli palivočlánkových autobusů v Kolíně n. R a Wuppertalu, jejichž dodávka začne na jaře 2019, budou místní dopravci RVK Köln a WSW Wuppertal. Podobně jako další evropská města vede Kolín a Wuppertal k nasazení těchto autobusů snaha o bezemisní městskou dopravu. Čistě bateriové technologie však jejich představitelé vnímají jako příliš omezující z hlediska dojezdu na jedno nabití baterií, zatímco palivočlánkové pohony kombinují bezemisní provoz bateriových elektrobusů s naprostou provozní nezávislostí autobusů na spalovací motory.

Cílem projektu JIVE, v jehož rámci je tato dodávka realizována, je přispět ke komercializaci palivočlánkových autobusů v Evropě prostřednictvím zkušeností z větších parků těchto vozidel, čítajících každý cca 10 – 30 autobusů. Za tímto účelem by v rámci projektu JIVE mělo být uvedeno do provozu celkem 139 palivočlánkových autobusů v 9 místech Evropy, zahrnujících Velkou Británii, Itálii, Dánsko, Lotyšsko a Německo. Projekt JIVE potrvá do konce roku 2022. Jeho celkový rozpočet činí 113,6 mil €, tj. cca 2,9 mld. Kč, z čehož 32 mil. € (cca 816 mil. Kč) představují dotace z evropských zdrojů. (Poznámka: Společný podnik pro palivové články a vodík – FCH JU, jehož prostřednictvím jsou tyto projekty spolufinancovány, je partnerstvím Evropské komise, průmyslových a výzkumných organizací pro rozvoj vodíkových a palivočlánkových technologií.)

Pro Kolín nad Rýnem nejsou palivočlánkové autobusy novinkou. Svoji první zkušenost s nimi získalo toto město v rámci evropského projektu CHIC. Dodávka zmíněných 30 palivočlánkových autobusů je jedním ze záměrů města, směřujícího na základě tohoto projektu k palivočlánkové elektromobilitě. Ke stávající vodíkové plnicí stanici z tohoto projektu, která bude rozšířena a modernizována, přibydou do konce roku 2018 pro potřebu třiceti nových palivočlánkových autobusů další dvě.
Pro wuppertalského dopravce je tato dodávka součástí veřejné soutěže na celkem 63 palivočlánkových autobusů, vyhlášené v květnu 2017. Také toto město rozvíjí palivočlánkovou elekromobilitu. Důkazem je vodíková plnicí stanice pro palivočlánkové automobily, provozovaná od léta 2016 v tamní čerpací stanici Shell jako první v rámci německého projektu H2 Mobility.

Van Hool patří k významným světovým výrobcům palivočlánkových autobusů. Dosud jich dodal celkem 53, z toho 21 pro USA a 32 pro města v Evropě, jako například skotský Aberdeen.

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto © Van Hool

 

O slovenském veletrhu BUS SHOW 2018
WWW.BUSSHOW.EU

 

 

Elektrické autobusy pre mesto“ na veľtrhu Busshow 2018 – NITRA

Konferencia „Elektrické autobusy pre mesto“ na veľtrhu Busshow 2018 podporí slovenské smart cities

 

.

.

.

 

SMART CITY V PRAXI

 

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

 

1. autobusový veľtrh na Slovensku  5.6. – 7.6. 2018

.

 

Autobusy VDL

 

Mercedes – Benz      Setra

 

WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO

 

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Tagy: , ,

Komentáře uzavřeny.