cz  Czech      uk  EN

Největší park plug-in hybridních autobusů Volvo v Belgii

7900 Electric Exterior 2015_80A1491_Bus_in_traffic

Belgické město Namur: největší park plug-in hybridních autobusů Volvo, průběžné dobíjení od ABB

Plug-in hybridní (nebo líbivěji „elektrické hybridní“) autobusy Volvo 7900 již jezdí ve více evropských městech, například v Hamburku. Největší park těchto autobusů nyní bude mít Namur, více než stotisícové hlavní město belgického Valonska. Koncem února 2016 objednal u výrobce celkem 11 těchto autobusů tamní dopravce TEC. K průběžnému dobíjení těchto autobusů budou sloužit nabíjecí stanice ABB Terra. Celý systém vozidlo-nabíjecí infrastruktura bude dodán jako projekt na klíč, jehož součástí bude rovněž spínací ústrojí a kompletní servis nabíjecích stanic. Se zprovozněním systému se počítá koncem roku 2016.

Volvo 7900 (viz nahoře) je 12m třídveřový nízkopodlažní městský autobus se širokou střední uličkou a rovnou podlahou s maximální obsaditelností 89 cestujících, z toho 34 sedících.

Jeho pohon Volvo Electric Hybrid Driveline zahrnuje:

  • elektromotor I-SAM o výkonu 150 kW, 19 kWh trakční baterie a řídicí jednotku;
  • čtyřválcový vznětový motor Volvo DSK240 EU6 o objemu 5,1 l a výkonu 177 kW;
  • dvánáctistupňovou automatickou převodovku Volvo I-Shift se zvláštním programem pro hybridní pohon.

Celý autobus je plně klimatizovaný. Při plně elektrickém provozu, jehož dojezd na jedno nabití baterií činí cca 7 km, odebírá pohon energii z trakčních baterií. Při poklesu kapacity nebo při potřebě dodatečného výkonu je pohon přepínán na hybridní, kdy je krouticí moment automaticky rozdělován mezi elektromotor a dieselový motor podle aktuálních provozních podmínek. Samozřejmostí pohonu je rekuperace brzdné energie. Průběžné dobíjení trakčních baterií trvá cca 6 minut. Je aktivováno automaticky při přistavení autobusu do požadované polohy a končí plným nabitím baterií nebo na pokyn řidiče.

Volvo+bus

Nabíjecí stanice Terra XB (viz foto )

je typově řešena jako čtyřpólová dobíjecí konzole pantografového typu, výsuvná z pevného pylonu na ližinové kontakty ve střeše autobusu. Pro dobíjení plug-in hybridních autobusů Volvo má tyto základní výkonové parametry:

  • vstupní napětí: 400 V AC (±10 %), 50/60 Hz (±2 Hz);
  • výstupní napětí: 0 – 750 V DC;
  • maximální přenášený výkon: 150 kW do plug-in hybridního autobusu, možnost 300 kW do plně elektrického autobusu.

Nabíjecí stanice používá standard CCS2/Combo2. Komunikace dobíjecí stanice s vozidlem probíhá pomocí wi-fi sítě. Řešení vyhovuje standardům ISO 15118-1:8 (komunikační rozhraní vozidlo-síť) a ČSN EN 61851-23 (stejnosměrné nabíjecí stanice elektrických vozidel). Výška nabíjecího zařízení nad zemí složeného/vysunutého pro plug-in hybridní autobusy Volvo činí 4,6 m/3,0 – 3,2 m.

Nabíjecí stanice Terra XB je nabízena na trhu nejen jako součást celkové nabídky Volvo, ale i samostatně. Ačkoliv celková koncepce těchto čtyřpólových nabíjecích stanic od obou výrobců, Siemens a ABB, musí být z principu shodná, je i zde prostor pro individuální řešení. ABB dodává stanice Terra XB v modulárním designu s moduly o nabíjecím výkonu 150 kW, umožňujícím použít výkony 150 kW, 300 kW nebo 450 kW. Výstupní napětí se může pohybovat v rozmezí 400 – 800 V DC a výstupní proud max. 200 A (na 150kW modul). Stanice se vyrábějí v provedení pro venkovní i vnitřní použití. Standardně pracují v rozmezí teplot –10 až +45 °C, na vyžádání je lze upravit pro provoz v mrazech až –30 °C. Stanice lze navzájem propojit do sítě, kde spolu komunikují po Ethernetu.

Veřejnosti byla tato nabíjecí stanice poprvé představena na veletrhu Busworld v říjnu 2015 (viz foto).

Projekt pro Namur následuje další připravovaný projekt elektrické dopravy ve spolupráci firem Volvo a ABB, plug-in hybridní autobusy pro Lucemburk.

redakce Proelektrotechniky.cz

logo proelektrotecniky OK

 

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

CZECHBUS 2016 1

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.