cz  Czech      uk  EN

Náklady na elektřinu ze slunce a větru mohou klesnout až o 59%!

ISUZU  New Novo Ultra 4

IRENA hlásí – Náklady na elektřinu ze slunce a větru mohou klesnout o 26 – 59 %!

Mezinárodní agentura pro obnovitelnou energii (International Renewable Energy Agency – IRENA), mezivládní organizace pro podporu využívání obnovitelných zdrojů energie, jejímž členem je i Česká republika, vydala v červnu 2016 svoji nejnovější zprávu. Tato zpráva obsahuje některé zajímavé prognózy.

Podle nich by do roku 2025 mělo dojít k poklesu nákladů na výrobu elektřiny z větrných a solárních oproti roku 2015 o nejméně 59 % a maximálně 59 %. Celkový vážený průměr nákladů na elektřinu by měl poklesnout o 26 % u pevninských větrných elektráren, o 35 % u mořských větrných elektráren, o minimálně 37 % u zdrojů založených na koncentraci solární energie a o 59 % u fotovoltaických zdrojů.

V roce 2030 by se obnovitelné zdroje měly podílet na 45 % celkové výroby elektřiny ve světě oproti současným 23 procentům.

Dochází také k prudkému nárůstu zemí používajících tyto obnovitelné zdroje. Jejich počet podle IRENA v roce 2005 činil 43, zatímco nyní je to již 173 zemí. 143 zemí má podporu obnovitelných zdrojů jako součást své politiky. Ačkoli nejviditelnější z nich je Německo, hlavním světovým tahounem uvedeného dramatického nárůstu jsou ve skutečnosti Spojené státy americké. V USA se dnes vyrábí 2,5krát více energie z větru a 20krát více ze slunce než před pěti lety.

Hlavním zdrojem poklesu nákladů je rostoucí ekonomie z rozsahu u technologií pro využívání obnovitelných zdrojů, konkurenční prostředí mezi jejich dodavateli i dokonalejší technologie.

U větrných elektráren například vedou technologické inovace ke zvýšení kapacity díky jejich konstrukci (tvar listů turbíny, výška turbíny, řídicí systémy), zvýšení spolehlivosti a efektivnosti jejich provozu díky prediktivní údržbě. Fotovoltaické elektrárny zvyšují díky vývoji své konstrukce elektrický výkon získaný z dané plochy panelu, a tím efektivnost svého provozu.

IRENA věnuje pozornost také aspektům financování příslušných projektů. Za důležitou podmínku rozvoje obnovitelných zdrojů energie jsou považovány zejména finanční nástroje pro podporu přípravy projektů jejich využívání, od iniciování projektu po vlastní investici. Neméně důležitá je také podpora z lokálních finančních institucí a vhodné zapojení zápůjčního kapitálu. Veřejné finance by měly vhodně vyvažovat soukromý kapitál a sloužit jako finanční záruka. Finanční instituce by přitom měly podporovat standardizovaná projektová řešení a sdružování dílčích projektů do větších celků.

redakce Proelektrotechniky.cz

Ilustrační foto: Zdeněk Nesveda

logo proelektrotecniky OK

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

CZECHBUS 2016 1

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.