cz  Czech      uk  EN

Modulo Medio Electric – kompozitový elektrobus z Maďarska

E bus 4

V říjnu 2014 byla evropská odborná veřejnost seznámena s unikátním maďarským elektrobusem Modulo Medio Electric, prvním z řady Modulo. Jeho karoserie byla vyrobena z kompozitových materiálů se skleněnými vlákny v podobě průřezových („kroužkových“) modulárních segmentů o standardizovaných rozměrech. Výrobcem elektrobusu je maďarská elektrotechnická společnost Evropro. Elektrobus nyní získal způsobilost k silničnímu provozu a začala výroba první pětadvacetikusové série.

E bus 1

Elektrobus Modulo Medio Electric je 8m nízkopodlažní elektrobus o kapacitě 65 cestujících (při 8 stojících osobách na m2). Díky využití kompozitových materiálů se podařilo oproti srovnatelnému běžnému elektrobusu snížit hmotnost vozidla o 20 % a jeho obsaditelnost o cca 40 % (podle konkrétního srovnávaného vozidla). Kompozitové materiály také zaručují životnost karoserie po dobu 30 let, tedy nesrovnatelně delší, než kovové karoserie běžných vozidel.

Odlehčená konstrukce elektrobusu se promítla i do spotřeby trakční energie. Ta podle výrobce činí 0,6 kWh/km, což je o cca 40 % méně oproti srovnatelným elektrobusům. V předváděné konfiguraci má vozidlo dojezd na jedno nabití baterií cca 100 km.

Elektrobus byl vyvinut v rámci projektu o celkovém rozpočtu 1 mld. maďarských forintů (90 mil. Kč) s příspěvkem 400 tis. € z evropských zdrojů.

Bez názvu

Karoserie řady Modulo je kromě tohoto typu nabízena i pro další pohony (diesel Euro 6, diesel-hybrid nebo CNG) a ve variantách délky 6,5 m a 9,5 m s odpovídající přepravní kapacitou.

redakce Proelektrotechniky.cz

 

Uveřejněno ve spolupráci s portálem WWW.PROELEKTROTECHNIKY.CZ

 

Pro-elektrotechniky 2

Elektrobus Modulo Medio Electric VIDEO

Tagy: , ,

Komentáře uzavřeny.