cz  Czech      uk  EN

Město Kroměříž stále odmítá levnou, ekologickou městskou dopravu

CNG bus

Praha 13.1.2015.  Je až s podivem, jak se město Kroměříž brání levné, ekologicky čisté veřejné dopravě. Přestože je městský autobusový park již silně zastaralý a potřeboval by omlazení, radní tvrdošíjně odmítají nabídku dopravní společnosti Magic Bus, která by chtěla začít v Kroměříži vozit občany ekologickými autobusy na stlačený zemní plyn (CNG).

Podstatné však je, že dopravní společnost by byla schopna ve městě provozovat ekologickou dopravu podstatně levněji, než současný dopravce Kroměřížské technické služby, který od města nyní pobírá tučnou dotaci. Podle informací společnosti Magic Bus Kroměřížským technickým službám nyní náleží 20,-Kč dotace za každý najetý kilometr, ovšem ani halíř z toho zřejmě nejde zpět na obnovu vozového parku. Nový dopravce nabízí, že dopravu bude zajišťovat s poloviční dotací, navíc moderními nízkopodlažními autobusy na stlačený zemní plyn (CNG) s tím, že do obnovy vozového parku investuje 24 miliónů korun.

Je škoda, že město Kroměříž nechce nebo neumí využít lukrativní nabídky a ušetřené peníze z dotací nevyužije jinde, kde jsou potřebné. V době, kdy celý svět v programech o udržitelné mobilitě snižuje energetické zátěže měst, jde Kroměříž opačně proti proudu, kdy nesmyslně a zbytečně pumpuje peníze do zastaralé, nemoderní dopravy.

O příčinách současného stavu můžeme samozřejmě pouze spekulovat. Jedná se o naprostý nezájem nebo snad o klientelistické vazby současného dopravce na město? Tady snad můžeme litovat pouze občana, který by za stejné peníze mohl využívat o mnoho lepší a komfortnější dopravu a bydlet ve městě, kde ovzduší neznečišťují zastaralé autobusy.  Dopravce Magic Bus si ve snaze přesvědčit městské radní pořídil nízkopodlažní autobus s pohonem na zemní plyn a tři měsíce provozoval nedotovanou městkou linku do míst, kam před tím autobus nejezdil. Doprava byla bezchybná, provozovaná k naprosté spokojenosti cestující veřejnosti, přesto však dopravce se svou nabídkou na další provozování této linky neuspěl. Proč se radnice drží zavedené, relativně fungující, ovšem zastaralé a neekonomické dopravy, kde provozní náklady budou už jenom stoupat? Proč odmítá změnu, která by přinesla vyčištění ovzduší, zlepšení životního prostředí v krásném městě Kroměříži, úspory pro město i občany? S radnicí dokonce nepohnuly ani argumenty příslibu o možnosti zřízení první veřejné plnící stanice CNG ve městě, kterou by mohly vyžívat také ostatní firmy i občané.

V době, kdy si jiná česká města rozděluji dotaci ve výši více jak dvě miliardy na provoz ekologických plynových autobusů, aby svým občanům zajistila příjemné cestování, máme pocit, že v Kroměříži skutečně něco nefunguje.

Určitě situaci vyvolanou snahou místního dopravce o zlepšení dopravních služeb v Kroměříži budeme i nadále sledovat. Pokusíme se získat také názor někoho z vedení kroměřížské radnice. Pokud vás zajímá, jak celá věc dopadne, máte možnost další vývoj událostí sledovat na internetovém magazínu o autobusech a autobusové dopravě www.buspress.cz

Zdeněk Nesveda – BusPress                                                                                                                    

Komentáře uzavřeny.