cz  Czech      uk  EN

Londýn bude zkoušet plug-in hybridní autobus s indukčním dobíjením

Hybrid London 1

Netradiční koncepci plug-in hybridního autobusu se od roku 2015 chystá v rámci projektu ZeEUS představit cestujícím londýnská městská doprava. V srpnu 2014 to oficiálně oznámil zástupce Transport for London, organizátora veřejné dopravy v Londýně.

Základem nové koncepce vozidla bude diesel-hybridní autobus Alexander Dennis Enviro400H E400 (viz foto). Je to 10,2m patrový autobus, ve dvoudveřové verzi o kapacitě 62 sedících. K pohonu slouží hybridní systém BAE Systems HybriDrive, zahrnující zejména 120kW elektromotor, doplněný o 140kW generátor s permanentními magnety (195 kW špičkový výkon) a energetický management. Generátor je poháněn čtyřválcovým motorem Cummins o výkonu 138 kW a objemu válců 4,5 l. Jako zásobník energie slouží lithium-iontové baterie.

Tento autobus bude vybaven systémem indukčního dobíjení IPT® od Conductix-Wampfler, úspěšně zkoušený v Británii od začátku letošního roku na elektrických midibusech v Milton Keynes a od roku 2003 provozovaný na elektrobusech v italském Turíně (viz studie „E-mobilita v MHD“). Indukční dobíjecí stanice budou instalovány na obou konečných zastávkách. To zajistí, podobně jako u plug-in hybridních autobusů Volvo s pantografovou dobíjecí konzolí, prodloužený dojezd na plně elektrický pohon, takže dieselový agregát bude používán pouze jako prodlužovač dojezdu v okrajových částech města. Na plnou kapacitu budou trakční baterie těchto autobusů dobíjeny ze zásuvky pomocí nabíjecího systému Siemens, umístěného v garážích ve West Hamu.

Čtyři takovéto autobusy budou provozovány na lince č. 69 mezi stanicemi Canning Town a Walthamstow.

Cílem projektu, jehož partnery jsou výše uvedení výrobci spolu s organizacemi TRL a TTR monitorujícími průběh zkoušek, je otestovat funkčnost takovéhoto systému a dojezdovou vzdálenost na plně elektrický pohon. Zapojení Londýna do tohoto projektu je součástí politiky města, směřující k vytvoření tzv. ultra-nízkoemisní zóny v centru Londýna do roku 2020. K ní přispívá i široké nasazení standardních diesel-hybridních autobusů, jichž se v roce 2016 očekává více než 1 700, tj. 20 % veškerého parku městských autobusů, i bezemisních palivočlánkových autobusů (viz studie „E-mobilita v MHD“).

Uveřejněno v rámci partnerské spolupráce s portálem proelektrotechniky cz 

logo proelektrotecniky OK

Komentáře uzavřeny.