cz  Czech      uk  EN

Premiéra – Plug-in hybridní autobusy Volvo s dobíjením Siemens v Hamburku

Electric-hybrid Vovo 1

Od prosince 2014 bude na lince 109 městské dopravy v německém Hamburku v provozu plug-in hybridní autobus Volvo 7900 s dobíjecí technologií Siemens. Provozovatelem bude společnost Hamburger Hochbahn, zajišťující hromadnou dopravu v hamburské aglomeraci. Veřejnosti byl autobus se svojí dobíjecí technologií představen na začátku listopadu 2014.

Volvo electric

„Inovační“ linka 109 povede mezi Alsendorfem a nově vybudovaným terminálem elektrických autobusů. Na plně elektrický pohon zde ujede autobus cca 7 km. Na konečných zastávkách této linky jsou umístěny dobíjecí stanice.

Společnost Hamburger Hochbahn provozuje od konce října 2014 také malý elektrobus Siemens/Rampini, který se představil i českým cestujícím v několika městech včetně Prahy. Tento 7,7m dlouhý elektrický midibus je dobíjen z klasické troleje pomocí dvoupólového pantografu, umístěného na střeše vozidla.

Volvo electric 1

Plug-in hybridní autobus Volvo s dobíjecí technologií Siemens se liší nejen svojí kapacitou (jde o klasický 12m autobus o kapacitě 95 míst, z toho 32+1 sedících), ale také koncepcí dobíjecího zařízení. Rameno pantografového typu je v tomto případě umístěno v konzoli na zastávce, odkud se zasune do kolejnic na střeše autobusu (viz foto). Průběžné dobíjení probíhá výkonem až 300 kW po dobu cca 6 minut. Před začátkem nabíjení je vozidlo elektricky uzemněno a celý proces dobíjení probíhá plně automaticky. Přesné navádění nabíjecí konzole zajišťuje wi-fi systém umístěný na střeše vozidla.

K pohonu autobusu slouží 150kW elektromotor Volvo I-SAM a pro dojezd čtyřválcový dieselový motor Volvo D5K 240 splňující normu Euro 6. Zásobník energie tvoří lithium-iontové baterie o kapacitě 28 kWh. Kromě vlastního pohonu slouží elektrická energie i pro pomocná zařízení, jako otevírání dveří, vytápění a klimatizace.

Plug-in hybridní autobusy Volvo nacházejí uplatnění i v jiných evropských městech, například ve Stockholmu. Používají přitom různé dobíjecí technologie. Kromě popisovaného systému Siemens spolupracuje Volvo v této oblasti také např. se společností ABB.

Vedle uvedených bateriových elektrických autobusů s dobíjecím systémem Siemens plánuje Hamburk také provoz hybridního palivočlánkového elektrobusu Solaris.

redakce Proelektrotechniky.cz

 

Uveřejněno ve spolupráci s portálem proelektrotechniky cz 

logo proelektrotecniky OK

Komentáře uzavřeny.