cz  Czech      uk  EN

Plug-in hybridní autobusy pro Glasgow

Alexander Dennis

Další elektrické autobusy na britském kontinentě budou v rámci projektu ZeEUS zkušebně provozovány v 1,7miliónovém skotském městě Glasgow. Společnost First Glasgow, největší skotský autobusový dopravce, oznámila koncem října 2014 svůj záměr investovat 2 mil. liber do čtyř plug-in hybridních autobusů od výrobce Alexander Dennis (viz foto). Předpokládá se průběžné indukční dobíjení trakčních baterií na obou konečných stanicích s tím, že plně elektrický provoz měl pokrýt cca 70 % trasy autobusu. Zahájení provozu se předpokládá v roce 2015.

Základem konstrukce je 11,5m nízkopodlažní hybridní jednopatrový autobus Alexander Dennis Enviro350H o kapacitě 29–35 sedících. K pohonu slouží hybridní systém BAE Systems HybriDrive, zahrnující zejména 175kW elektromotor, doplněný o 140kW generátor s permanentními magnety a energetický management. Generátor je poháněn čtyřválcovým motorem Cummins o výkonu 138 kW a objemu válců 4,5 l. Jako zásobník energie slouží lithium-iontové baterie. V klasické hybridní verzi je tento autobus vyráběn od roku 2010.

O konkrétní technologii dobíjení výrobce ani provozovatel prozatím neinformují. Lze se však domnívat, že podobně jako například plug-in hybridní autobusy v Londýně nebo elektrické midibusy v Milton Keynes bude i tento autobus vybaven systémem indukčního dobíjení IPT® od Conductix-Wampfler, úspěšně provozovaným od roku 2003 na elektrobusech v italském Turíně (viz studie „E-mobilita v MHD“).

Účastníky demonstračního projektu v Glasgow jsou vedle výrobce také již zmíněný autobusový dopravce, organizátor veřejné dopravy v glasgowské aglomeraci SPT, energetická společnost SSE a Strathclyde University.

Uveřejněno ve spolupráci s portálem proelektrotechniky cz

 

Pro-elektrotechniky 2

Komentáře uzavřeny.