cz  Czech      uk  EN

Iveco Urbanway 12M CNG, nejmodernější městské autobusy začnou jezdit v Brně!

URNANWAY CNG1

BusPress pozoruje dění v brněnském dopravním podniku, kdy ve velkém dochází nejen k modernizaci vozového parku, ale i k přechodu na alternativní paliva. Stlačený zemní plyn doslova ovládnul MHD v Brně. Dnes jsme dostali z Brna další zprávu, kterou s potěšením uveřejňujeme.

Zásadní obměna autobusového vozového parku v Brně pokračuje i v letošním roce, a to rychlým tempem. Do vozovny ve Slatině přibylo v posledních dnech 12 autobusů typu Urbanway. Jde o zcela nový model, který byl v České republice představen teprve v loňském roce. Novými autobusy se cestující budou vozit od začátku února.

Nízkopodlažní autobus Urbanway 12M CNG má standardní délku 12 metrů. Autobusy jsou vyrobeny ve Vysokém Mýtě společností IVECO CZ a jsou nástupcem řady autobusů Citelis, které DPMB rovněž provozuje. Oproti staršímu typu se Urbanway vyznačuje novým designem (zejména předního a zadního čela), sofistikovaným uspořádáním interiéru vozidla nebo moderními vnějšími informačními tably s technologií LED. Sedadla pro cestující jsou
plastová, což koresponduje s celosvětovým trendem posledních let – zajišťují lepší hygienu a snadnější údržbu.

V nových plynových autobusech už jsou také nové označovače jízdenek, které do budoucna počítají s možností platb jízdného bezkontaktní kartou. Zatím však budou fungovat jen jako běžné označovače,“ vysvětlil generální ředitel DPMB Miloš Havránek.

Autobus je poháněn zážehovým čtyřdobým motorem IVECO se zdvihovým objemem 7 800 ccm. Motor, umístěný v zadní části vozidla, splňuje emisní limity EURO 6. Čtyři podélně uložené nádrže na stlačený zemní plyn (CNG) jsou umístěny podélně na střeše vozidla, které umožňují dojezd až 500 km na jedno naplnění CNG.

Po dvanácti autobusech Urbanway očekáváme během ledna ještě dvanáct vozů značky SOR, s pohonem rovněž na stlačený zemní plyn. Do konce června ukončíme letošní velkou dodávku 88 autobusů na CNG, takže celkově budeme mít sto plynových autobusů,“ doplnil Miloš Havránek.

Od srpna je již v provozu dvanáct autobusů na CNG, tankují se na plynové plnicí stanici, kterou nechal v roce 2014 DPMB vybudovat ve své vozovně Slatina. Po prvních měsících ostrého provozu vykazují tyto autobusy úsporu na pohonných hmotách 3,70 Kč na 1 kilometr. Kromě prokazatelných ekonomických i ekologických výhod představuje nákup nových autobusů významné zvýšení podílu nízkopodlažních vozidel dopravce. V letošním roce tak bude již 89 všech autobusů nízkopodlažních.

URBANWAY CNG 2

Urbanway 12M CNG, foto: DPMB

Dodávky dalších autobusů budou rozložené ještě do dvou etap – na konci března přibude čtyřicet autobusů a do konce června přijde 24 vozů. Z celkového počtu sto autobusů bude 38 vozidel značky SOR (vnitroměstské čtyřdveřové autobusy) a 62 značky IVECO (městské
třídveřové autobusy).

TZ: DPMB

logo

Více o zemním plynu (CNG) v městské dopravě na portálu BusPres ZDE

Tagy: , , ,

Komentáře uzavřeny.