cz  Czech      uk  EN

Internet vlaků nebo internet věcí, služeb a lidí na železnici

Railway Gazette International

foto: Railway Gazette International

různá jména pro podobná řešení…

Zhruba před rokem jsme našim čtenářům představili koncept internetu věcí, služeb a lidí (IoTSP) na železnici od společnosti ABB, umožňující zefektivnit správu majetku, ze své podstaty náročného na údržbu. S podobným konceptem, označovaným jako „internet vlaků“ (internet of trains), přichází v dubnu 2017 americká odnož skupiny Siemens, která k jeho rozvíjení vybudovala vlastní pobočku zvanou Digital Rail Services, integrující globální zkušenosti skupiny Siemens se znalostmi ze svých železničních center v USA.

Digital Rail Services sídlí v Atlantě v rámci výzkumné univerzity Georgia Institute of Technology, s níž má Siemens téměř dvacetileté partnerství.

Služby Digital Rail Services budou založeny na cloudové analytické platformě Siemens Railigent, určené pro správu majetku na železnici, a na operačním systému Siemens MindSphere pro internet věcí, určené primárně pro průmysl v rámci konceptu Industry 4.0. Digital Rail Services zde nabídne monitorování stavu a polohy vozidla v reálném čase, dálkovou diagnostiku, analýzu příčin a inteligentní prognostiku pro podporu údržby. Tyto služby budou jištěny funkcemi kybernetické bezpečnosti.

Tento systém bude mít své první provozní aplikace na systémech lehké železnice ve městech Atlanta a Charlotte. Data z tramvajových vozidel systému Atlanta Streetcar (viz foto), dodaných sem společností Siemens, budou analyzována s cílem zjistit příčiny úzkých míst v dopravě, které zpomalují jízdu, místa a časy s vyšší spotřebou energie a místa, kde je často používán klakson, což by mohla být známka, že úpravy v infrastruktuře by zde mohly zvýšit bezpečnost.

Siemens také spolupracuje s dopravní organizací Charlotte Area Transit System na pilotním programu, který by měl využívat diagnostiku a analýzu dat v režimu blízkém reálnému času s cílem zvýšit celkovou disponibilitu vozového parku.

Koncept internetu vlaků vychází ze současné situace, kdy – podle představitelů Siemens – železniční vozidla registrují každý rok mezi jednou a čtyřmi miliardami dat a železniční infrastruktura může vysílat miliardu zpráv. Pokud se těmto datům dá možnost být efektivně zužitkována, lze včas detekovat špatné fungování zařízení, dříve než se objeví vážné problémy, stejně jako průběžně vysílat informace, které v konečném důsledku zlepší přesnost vlakových spojů.

redakce Proelektrotechniky.cz

 

Stálá rubrika proelektrotechniky cz na portálu BusPress, čtěte zde…

 

 

 

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

 

Chytrá a zdravá doprava ve městech 2017

 

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

 

 

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.