cz  Czech      uk  EN

Indukčně dobíjené elektrické midibusy v Milton Keynes, úspěšně od roku 2014

Indukčně dobíjený elektrobus Wrightbus (foto: Wrightbus)

Indukčně dobíjený elektrobus Wrightbus (foto: Wrightbus)

.

 

V anglickém městě Milton Keynes bylo na linku MHD nasazeno během roku 2014 osm elektrických midibusů s průběžným indukčním dobíjením.

Jak byla v květnu 2017 informována odborná veřejnost, park těchto elektrobusů od té doby spolehlivě slouží a týdně přepraví kolem 17 tisíc cestujících.

Elektrobusy pro Milton Keynes (viz foto) vyrábí britský výrobce Wrightbus a jejich konstrukce je založena na standardním typu StreetLite, dodávaném v modelových variantách o délce 8,8–10,5 m.

Indukční dobíjecí zařízení pro tyto elektrobusy dodává výrobce Conductix-Wampfler skrze svoji specializovanou dceřinou společnost. Tento systém s obchodní značkou IPT® je široce nabízen především pro průmyslové provozy. Není tedy primárně zaměřený na elektrobusy, jako například jeho mladší (a známější) konkurent Bombardier PRIMOVE. Nicméně již mnoho let úspěšně funguje například u midibusů v italském Turínu (viz studie „E-mobilita v MHD“) a elektrické dopravní prostředky jsou výrobcem sledovány jako nový trh.

Elektrobusy v Milton Keynes jezdí po 24 km dlouhé lince vedoucí ze severu na jih města přes městské centrum. Na linku vyjíždějí elektrobusy plně nabité v 6 hodin ráno a vracejí se ve 23:30. Během 13minutového pobytu na konečné stanici stráví elektrobus 10 minut indukčním rychlonabíjením, při němž jsou trakční baterie opětovně dobíjeny výkonem 120 kW na cca 70 % své kapacity. Vlastní přenos energie probíhá mezi primární plošnou cívkou zabudovanou na nabíjecím místě pod povrchem vozovky a sekundární cívkou na vozidle, která se při dobíjení vysune na vzdálenost 4 cm od primární cívky.

Během celodenního provozu najede každý z elektrobusů přes 300 km. Při návratu z linky nemívají elektrobusy v bateriích méně než 40 % energie. Přes noc jsou pomalu nabíjeny výkonem 20 kW. Toto pomalé nabíjení nevyžadovalo žádné dodatečné investice do rozvodných zařízení v depu.

Životnost trakčních baterií byla původně plánována na dobu pěti let, ale prozatím se zdá, že bude mnohem delší. To zvyšuje celkovou ekonomiku provozu elektrobusů. Podobné zkušenosti ostatně mají i nejdéle provozované české elektrobusy SOR v Ostravě, které jezdí na linkách MHD již od roku 2010.

Dosavadní pozitivní zkušenosti vedou město Milton Keynes k rozšíření provozu o dalších 11 elektrobusů, na něž byla přidělena státní dotace z Office for Low Emission Vehicles (OLEV) ve výši 1,6 mil. £ (50,6 mil. Kč) na elektrobusy plus 127,5 tis. £ (4 mil. Kč) na jejich infrastrukturu.

redakce Proelektrotechniky.cz

 

Stálá rubrika redakce Proelektrotechniky cz na portálu buspress, čtěte zde…

 

 

WWW.PROELEKTROTECHNIKY.CZ

 

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

 

Chytrá a zdravá doprava ve městech 2017

 

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

 

 

Tagy: , , ,

Komentáře uzavřeny.