cz  Czech      uk  EN

H2BER – Berlínský vodíkový multienergetický projekt

 

PROJETS_h2ber_fig1

Koncem května 2014 byl za účasti zástupkyně spolkové vlády slavnostně zahájen provoz multienergetické vodíkové plnicí stanice v Berlíně-Schönefeldu, vybudované v rámci projektu H2BER. Základní strukturu tohoto projektu ukazuje obrázek nahoře.

x-default

Základem je výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů. Jimi jsou především větrné elektrárny, ale také fotovoltaický článek, umístěný na střeše plnicí stanice. Elektrolýzou je z elektřiny získáván vodík v elektrolyzéru McPhy s výkonem 500 kW, který jej vyrobí denně více než 200 kg. Vyrobený vodík má tlak 45 barů a pro účely uchovávání je dále stlačen na 900 barů (90 MPa).

Tento vodík je nyní použit jako pohonná látka ve dvou plnicích stanicích určených pro palivočlánkové elektromobily a pro palivočlánkové autobusy, jichž v současné době jezdí v Berlíně celkem více než 50. Elektrolyzér je provozován společností ENERTRAG.

V rámci pokračování projektu bude vodík dále používán k výrobě elektřiny a tepla v kogeneračních jednotkách a k doplňování do veřejné plynové sítě v rámci zařízení typu „power-to-gas“. V rámci tohoto projektu je tedy vůbec poprvé energie z obnovitelných zdrojů použita současně pro výrobu elektřiny, vytápění a dopravu. Projekt tak nabízí příležitost sledovat skrze vodíkové technologie energetiku pro pevné a mobilní aplikace jako jeden systém.

Průmyslovými partnery projektu jsou společnosti McPhy – výrobce vodíkových technologií, Linde, odpovědná za veškeré vodíkové hospodářství, 2G – provozovatel kogenerační jednotky a TOTAL – provozovatel vodíkových plnicích stanic.

Celkový rozpočet projektu, trvajícího do roku 2016, je 10 mil. €, z toho 50 % bude hrazeno spolkovou vládou a zbytek průmyslovými partnery projektu.

 autor: redakce Proelektrotechniky.cz

Foto © EHA

Obrázek © McPhy

Další informace zde a také zde

Uveřejněno v rámci partnerské spolupráce s portálem PROELEKTROTECHNIKY.CZ

Komentáře uzavřeny.