cz  Czech      uk  EN

Ford Transit slaví 50 let!

Nový Ford Transit
V sektoru osobní dopravy vnímáme Ford Transit hlavně jako spolehlivý mikrobus na přepravu osob do zaměstnání, pro dopravu sportovních oddílů, ale hlavně jako malý ekonomický dopravní prostředek pro turistiku. Mnoho cestovních kanceláří v Česku i v zahraničí využívá mikrobusů Ford Transit k transferům do hotelů a na letiště. Ford Transit patří již neodmyslitelně na naše silnice. Oficiální zpráva společnosti Ford uvádí množství příkladů využití Ford Transit v hospodářském sektoru a komunálních službách, kde potřeba těchto vozů ještě mnohonásobně převyšuje potřeby v osobní dopravě.

Zdeněk Nesveda – BusPress

 Odhalení k 50. výročí Transitu: užitkové vozy jsou základním kamenem evropské ekonomiky

  •  Nejnovější analýza, zveřejněná u příležitosti 50. výročí legendárního Fordu Transit, dokazuje, že užitkové vozy představují základní kámen podnikání v Evropě 
  • Jen ve Francii, Německu a Velké Británii měly podnikatelské sektory, které závisí na skříňových dodávkách (například stavebnictví, údržba, veřejné služby nebo rozvážkové služby) obrat ve výši 580 miliard eur
  • Výrazně roste využívání dodávek pro rozvoz zboží z e-shopů; také malíři, zedníci, instalatéři a další tradiční uživatelé Transitů stále častěji používají k práci skříňové dodávky
  • Ford je v Evropě druhou nejprodávanější značkou užitkových vozů, nabízí čtyři modelové řady Transit; prodejní výsledky Transitu letos zatím vykazují 33procentní růst

 Půl století poté, co automobilka Ford Motor Company představila ikonický Transit, význam užitkových vozů stále roste. Nejnovější studie ukazuje, že hrají důležitou roli v evropské ekonomice.

Zpráva organizace Centre for Economics and Business Research uvádí, že ve Francii, Německu a Velké Británii přispěly podnikatelské sektory závislé na používání skříňových dodávek k celkové sumě HDP obratem ve výši 584 miliard eur. Ve srovnání s rokem 2010 to představuje nárůst o 16 procent a současně je tato částka téměř rovna celému HDP Švýcarska.

Tuto studii si objednal přímo Ford s cílem lépe pochopit vliv užitkových vozů na současnou evropskou ekonomiku. Výsledky analýzy ukazují jejich rostoucí využití, tahounem jsou především e-shopy, řemeslné živnosti (např. malíři, zedníci a instalatéři) či tradiční uživatelé skříňových dodávek jako stavebnictví, údržba, veřejné služby nebo přeprava.

„Lidé vidí Transity a další užitkové vozy na silnicích každý den, těžko si ale dokážou představit, jak zásadní význam mají pro podnikání i pro celou ekonomiku,“ řekla Barb Samardzich, provozní ředitelka Ford of Europe. „Třebaže se naše ekonomika mění a vyvíjí – mimo jiné se zřetelným navýšením frekvence nakupování online – poptávka po dodávkách Ford Transit jen roste.“

V Německu – největší evropské ekonomice – dosáhl sektor online nakupování v roce 2014 růstu o 25 procent oproti předchozímu období a výhled pro letošek předpokládá nárůst o dalších 23 procent. V Polsku a ve Španělsku zákazníci za rok 2014 v e-shopech utratili o 23, resp. o 20 procent více než v předchozím roce.

Tento rychlý vzestup přispěl k pokračujícímu zvyšování počtu skříňových dodávek používaných k pracovním účelům i k posílení poptávky po nových užitkových vozech na důležitých evropských trzích. Ve Francii je v provozu nejvíce užitkových aut, v roce 2014 jich bylo v registru celkem 5,2 milionu. Následuje Španělsko se 4,6 milionu, Itálie s 3,8 milionu, Velká Británie s 3,5 milionu, Polsko s 2,7 milionu a Německo s 2,3 milionu. Z těchto šesti zemí vykazuje zdaleka největší růst Polsko, kde počet registrovaných užitkových vozů vzrostl od roku 2000 o 85 procent. Prodeje středně velkých dodávek, jako je Ford Transit, jsou nejvyšší v Německu, kde bylo v roce 2014 zaregistrováno 281 000 nových vozů, následuje Velká Británie s 231 000 a Francie se 187 000 registrací.

Transit díky rozšíření nabídky verzí pomohl Fordu vypracovat se v polovině roku 2015 na pozici druhé nejprodávanější značky užitkových vozů v Evropě. Počet prodaných aut proti předchozímu roku vzrostl o 33 procent. Přitom ještě v roce 2012 byl Ford Transit v tomto segmentu až na sedmém místě.

Poptávka po užitkových vozech roste také díky zakládání nových živností, zejména ve Velké Británii. Po odeznění ekonomické krize na trhu přibývá nových malířů, zedníků a instalatérů – v roce 2013 byl počet nově založených živností, 24 000, o 30 procent vyšší než v roce 2010.

Organizace Centre for Economics and Business Research (která připravuje analýzy i pro britskou vládu), zjistila i to, že nepřímé působení uživatelů dodávek na ekonomiku také stále sílí, což se odráží i ve veřejných rozpočtech. Ve Velké Británii řidiči dodávek za rok 2014 ujeli v součtu 102 miliard kilometrů, o 20 procent více než v roce 2008. Tomu odpovídá výběr spotřební daně z paliv ve výši sedm miliard eur.

Ford Transit se stal jedním z nejoblíbenějších užitkových vozů na světě, vyrobilo se již téměř 8 milionů kusů. Kdyby se tyto automobily zařadily za sebe, vytvořily by řetěz obepínající celou zeměkouli.

Podívejte se zde: Jak se rozrůstala rodina Ford Transit

Reklama na BusPressu – klíč k úspěchu

dekra_skola-MM

 

 

 

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.