cz  Czech      uk  EN

Scania Czech Republic slaví 20 let

první ředitel Scanie v ČR Lennart Persson slavnostně zahajuje činnost společnosti

První ředitel Scanie v ČR Lennart Persson slavnostně zahajuje činnost společnosti, foto: Scania

Slavná švédská automobilka Scania začala psát svůj příběh v roce 1891 a od té doby vyrobila půldruhého milionu těžkých užitkových vozidel a autobusů, které jezdí na všech kontinentech. A nutno dodat, že do celé dlouhé historie se zapsala také Česká republika. V roce 1994, tedy přesně před dvaceti lety, totiž vznikla společnost Scania Czech Republic. Malá firma čítající dvacet jedna zaměstnanců před sebou měla nelehký úkol – vybudovat legendě švédského průmyslu důstojnou pozici na postsocialistickém trhu a hlavně nabídnout zákazníkům nejen nová vozidla, ale také veškerý komfort vyplývající ze servisních služeb.

427150_highres_CSAD_Kromeriz

První předávka vozidel – čtyři Scanie R113 společnosti ČSAD Kroměříž, foto: Scania 

Objednávky na sebe nenechaly dlouho čekat a vůbec první vozidla od nově vzniklého distributora převzala společnost ČSAD Kroměříž. V té době měli zákazníci k dispozici 2 servisy – jeden v Praze a jeden v Brně. Další roky byly ve znamení dramatického rozvoje prodejní a servisní sítě, rozšiřovala se nabídka služeb pro zákazníky a samozřejmě se zvyšoval i počet prodaných vozidel. Za celých dvacet let si Scania v České republice vybudovala silnou pozici a stala se respektovaným partnerem mnoha velkých firem i institucí.

Že není úspěch na českém trhu samozřejmostí, to si uvědomuje generální ředitel Scania CER (region zahrnující Českou republiku, Slovensko a Maďarsko), pan Peter Hornig: „Čeští zákazníci Scanie jsou velmi nároční. Nechtějí pouze špičková vozidla, ale požadují také prvotřídní služby. Naší povinností tak bylo vytvořit síť servisů s profesionálními a maximálně zručnými zaměstnanci, jež pomáhají našim zákazníkům v jejich podnikání. Za 20 let jsme tedy vybudovali síť servisů, díky které jsme vždy na dosah našim zákazníkům. Zároveň jsme začali nabízet i další služby, jako je financování nových vozidel, zavedli jsme servisní smlouvy a v současné době se věnujeme projektu Rent. Před několika týdny jsme navíc spustili pronájem návěsů Trailer Rent. Chceme, aby zákazníci při jedné zastávce u nás získali všechny služby, navíc blízko jejich sídla a ve špičkové kvalitě. Všem zákazníkům i partnerům moc děkuji za jejich přízeň a věřím, že i nadále jim budeme spolehlivým partnerem, který nenabízí jen techniku, ale komplexní řešení pro podnikání.“

 Scania Czech Republic se nezabývá pouze prodejem nákladních vozidel, přestože právě jejich nabídka je nejvíc vidět ve výsledcích hospodaření a také na českých silnicích. Nedílnou součástí portfolia Scanie jsou také autobusy, a to pro všechny typy přepravy – od městských, příměstských až po nejprostornější dálkové stroje. Motory Scania najdeme i v mnoha dalších zařízeních, kde by je hledal jen málokdo. Například plně automatizované elektrocentrály Genset mohou dodávat elektrickou energii na staveništích, v dolech, nebo slouží jako záložní zdroj komerčních budov.

427149_highres_servis_stodulky (1)

První oficiální servis Scanie v Praze – Stodůlkách, foto: Scania 

Pro zákazníky je rovněž velmi důležitá síť spolehlivých servisů. Jak už bylo uvedeno, v roce 1994 disponovalo české zastoupení Scanie dvěma autorizovanými servisy. Toto číslo však neustále roste a v dnešní době je jich osmnáct – od Chebu až po Český Těšín. Protože samotné zázemí ke spokojenosti zákazníků nestačí, zapojilo se české zastoupení Scanie i do programu Virtual Workshop. Díky němu naši automechanici pravidelně absolvují stáže v zahraničí a se stejnou pravidelností získávají ocenění a uznání ve všech Evropských zemích – včetně Švýcarska nebo Německa, kde je na kvalitu kladen obrovský důraz.

 V pozadí prodeje a poprodejních služeb stojí desítky lidí, bez kterých by nemohla žádná velká společnost fungovat. Všichni jsou to profesionálové, kteří mají na spokojenost zákazníků bezprostřední vliv, přestože s nimi nikdy nepřijdou do kontaktu. Na rozdíl od školitelů řidičů, jejichž každodenním chlebem je analýza dat z jednotlivých vozidel a následná práce s řidiči na zlepšení jejich jízdního stylu. To vše samozřejmě vede k významným úsporám paliva. Téma zaměstnanců, bez kterých by nejen Scania, ale žádná společnost nedokázala správně fungovat, je tedy naprosto zásadní. Původních 21 zaměstnanců se rozrostlo na 337, vyznačují se minimální fluktuací a dodnes ve Scanii pracují lidé, kteří před dvaceti lety stáli u zrodu společnosti.

Scania IRIZAR PB _ Student _Agency 1

Scania Czech Republic 2013, foto: Scania 

Dvacet let Scanie v České republice charakterizuje téměř 12 tisíc prodaných nových vozidel, 4250 prodaných ojetých vozidel a co je nejdůležitější, řada spokojených zákazníků, kteří se k legendární značce s Griffinem ve znaku neustále vracejí. Bez nich a bez špičkových zaměstnanců by nemohla Scania vykročit vstříc dalším dekádám, které snad budou minimálně stejně úspěšné, jako ty dvě předešlé.

TZ: Scania Czech republic

scania_logo_1

Komentáře uzavřeny.