cz  Czech      uk  EN

Elektrobusy v USA i pro meziměstské linky – první bude Van Hool!

Elektrobus pro meziměstskou dopravu Van Hool CX45 E (foto: Van Hool)

Elektrobus pro meziměstskou dopravu Van Hool CX45 E (foto: Van Hool)

 

Elektrobusy prozatím zůstávají doménou především městské dopravy, zejména s ohledem na režim jízdy (časté rozjezdy a zastavení), na relativně krátké vzdálenosti i na úspory emisí, které se nejvíce projeví v městském prostředí – viz zpráva EEA. Zájem o ně však začíná být i v segmentu příměstské a meziměstské dopravy. První takovýto elektrobus dodá do roku 2019 na americký trh belgický výrobce autobusů Van Hool ve spolupráci s americkým výrobcem elektrobusů Proterra.

Elektrobus pro příměstské linky v USA, označovaný jako CX45E, bude postaven na bázi modelu Van Hool CX45 (viz foto). Vozidlo je 14 m dlouhé a nabízí kapacitu 56 míst k sezení.

Elektrický pohon s veškerou elektrovýzbrojí dodá americký výrobce Proterra. Půjde o technologii E2, která byla použita i u elektrobusu, který dosáhl světového rekordu v dojezdu na jedno nabití. Základem pohonu je 220kW trakční elektromotor s permanentními magnety s dvoustupňovou automatickou převodovkou Proterra, doplněný o lithium-titanátové trakční baterie jako zásobník energie. K jejich nabíjení slouží zásuvka mezinárodního standardu CCS.

Předpokládá se, že elektrobus Van Hool CX45E bude mít dojezd na jedno nabití minimálně 300 km. Bude určen především pro podniky při pravidelné přepravě zaměstnanců do práce a z práce nebo pro kratší příměstské a meziměstské linky.

Na americký trh začne být tento elektrobus dodáván v roce 2019 prostřednictvím výhradního partnera ABC Bus Companies Inc., který zajišťuje prodej a poprodejní servis.

Po modelu CX45E by měla následovat také kratší 11metrová verze CX35E (číslo udává přibližnou délku ve stopách) se stejným pohonem.

redakce Smartcityvpraxi.cz

.

.

Veřejná elektromobilita v souvislostech…

BUS SHOW 2018 zdravá doprava

Elektromobilita a Smart City je jedním z důležitých témat připravovaného veletrhu BUS SHOW 2018 zdravá doprava v Nitře. Poprvé se veletržní projekt zaměřuje v takové míře na elektromobilitu ve veřejné dopravě v kontextu Smart City. V Nitře se představí nejen elektrická vozidla, ale také chytré technologie a informační a odbavovací systémy používané v osobní hromadné dopravě. Pozvaní návštěvníci z řad dopravců, zástupců veřejné správy a organizátorů veřejné dopravy se mají skutečně na co těšit, protože se jedná o první veletrh tohoto typu na Slovensku.

První den veletrhu se uskuteční mimo jiné také celodenní konference Elektrické autobusy pro město, připravená společností Consulting Services Jakuba Slavíka.  Veletrh otevírá dveře pro nové obchodní možnosti a setkání s novými potenciálními zákazníky.  Veletrh BUS SHOW zdravá doprava se uskuteční 5. 6. – 7. 6. v Nitře. Více informací najdete zde.

Zdeněk Nesveda

 

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

 

1. autobusový veľtrh na Slovensku  5.6. – 7.6. 2018

.

Mercedes – Benz      Setra

 

WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze

 

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

 

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

 

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

 

.

.

Tagy: , , ,

Komentáře uzavřeny.