cz  Czech      uk  EN

Elektrobusy Solaris se čtyřpólovým dobíjením: 20 pro Krakov, expanze do Rumunska

Solaris New Urbino 12 electric (foto: Solaris)

Solaris New Urbino 12 electric (foto: Solaris)

 

Polský dodavatel elektrobusů Solaris zaznamenal v srpnu 2017 dva důležité milníky: Dvacet jeho elektrobusů bylo dodáno pro historický Krakov, který již elektrobusy Solaris provozuje, a jako v další z evropských zemí budou tyto elektrobusy jezdit rovněž v Rumunsku, konkrétně ve městě Cluj-Napoca. Jde o první elektrobusy v této zemi a další pokračování v úspěšném tažení elektrobusů Solaris.

 

Sedmnáct standardních elektrobusů Solaris Urbino 12 electric a tři kloubové elektrobusy Solaris Urbino 18 electric v Krakově (viz foto) bude provozovat tamní dopravce MPK Kraków.

Standardní 12m elektrobusy jsou vybaveny 160kW centrálním trakčním elektromotorem a jako zdroj energie slouží 160kWh trakční baterie typu Solaris High Energy. Kloubové 18m elektrobusy jsou poháněny 240kW trakčními motory a jako zásobník energie slouží 200kWh trakční baterie, rovněž typu Solaris High Energy. Samozřejmostí vybavení elektrobusů je klimatizace a „chytré“ informační a odbavovací technologie.

 

Elektrobusy budou obsluhovat linky krakovské MHD č. 154, 304, 124 a 169. (foto: Solaris)

Elektrobusy budou obsluhovat linky krakovské MHD č. 154, 304, 124 a 169. (foto: Solaris)

 

Součástí celého projektu je rozvoj infrastruktury pro nabíjení elektrobusů. V depu Wola Duchacka je instalováno 28 stání pro zásuvkové nabíjení, v depu Nowa Huta byl instalován transformátor pro nabíjení. Instalováno také bude dalších pět stanic pro průběžné dobíjení konzolí typu Schunk Smart Charging: druhá stanice k již existující na ulici Pawia, po jedné stanici na ulici Konopnicka a Piaszczysta a po jedné v depech Wola Duchacka a v ulici Brożka.

 

Elektrobusy Solaris se čtyřpólovým dobíjením (foto: Solaris)

Elektrobusy Solaris se čtyřpólovým dobíjením (foto: Solaris)

 

Do rumunského města Cluj-Napoca bude dodáno deset 12m elektrobusů Solaris Urbino 12 electric, první z nich by měl dorazit na místo na jaře roku 2018. Půjde o první sérii z rámcové smlouvy zahrnující celkem 30 elektrobusů.

Elektrobusy pro dopravce CTP ve městě Cluj-Napoca budou poháněny 160kW centrálním motorem od polského výrobce Medcom a 200kWh trakčními bateriemi. K průběžnému dobíjení bude, stejně jako v předchozím případě, sloužit pantografová konzole tylu Schunk Smart Charging. Samozřejmostí je opět klimatizace a další podpůrné moderní technologie.

Pro tento systém bude zřízena nabíjecí infrastruktura zahrnující 11 zásuvkových a 2 rychlonabíjecí stanice. Celý projekt je spolufinancován Rumunsko-švýcarským programem spolupráce.

Kromě rychlonabíjení systémem Schunk je Solaris zapojen i do evropského standardu průběžného dobíjení OppCharge v jedné z právě probíhajících veřejných soutěží.

redakce Proelektrotechniky.cz

 

 

 Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

 

Chytrá a zdravá doprava ve městech 2017

 

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze

 

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

 

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

 

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

 

Tagy: ,

Komentáře uzavřeny.