cz  Czech      uk  EN

Elektrická vozidla s palivovými články dostaly podporu EU a mají perspektivu!

Na výročním setkání rozhodujících činitelů EU z veřejného i soukromého sektoru „Drive ‘n’ Ride“, konaném 18. září 2013, proběhla diskuse o přispění palivočlánkových elektrických vozidel (FCEV) k naplnění evropských cílů v oblasti nulových emisí. Událost proběhla pod záštitou Carla Fidanzy, poslance Evropského parlamentu a zpravodaje pro čistou energii v dopravě parlamentního výboru pro dopravu a turistiku. Mezi účastníky diskuse byli kromě něj například ředitel pro klimatické změny, energie a ekologické politiky německého ministerstva dopravy, viceprezident Evropské komise odpovědný za dopravu, vrchní ředitel palivočlánkových technologií společnosti Daimler, viceprezident a ředitel společnosti Hyundai Motor Europe nebo viceprezident společnosti Air Liquide pro pokrokový business a technologie.

 Český  TriHyBus – Czechbus 2012, foto:  Zdeněk Nesveda

Účastníci této vrcholové diskuse se shodli na následujících závěrech ohledně současného stavu a vývoje palivočlánkových vozidel:

Palivočlánkové a vodíkové technologie jsou připraveny pro trh a představují ideální cestu k čisté dopravě v Evropě!

Pro vybudování dostupné celoevropské vodíkové infrastruktury je nezbytné, aby dále fungovala veřejně soukromá partnerství v tomto oboru, zahrnující mimo jiné automobilové výrobce a plynárenské společnosti. Evropský automobilový průmysl, největší na světě, je přitom hlavním nositelem inovací, do nichž investuje v průměru ročně 20 mld. € v podobě výdajů na výzkum a vývoj.

Evropa se nyní musí rozhodnout, zda chce být vedoucí silou při přechodu na čistou dopravu a zajistit související hospodářský růst a zaměstnanost nebo zda chce pouze následovat jiné globální vůdce v této oblasti. Imperativem je známost palivočlánkových technologií u široké veřejnosti.

V diskusi kromě toho zazněly i některé další důležité informace o situaci a trendech:

Palivočlánková vozidla již jezdí po silnicích. Jsou bezpečná a připravená k rozšíření na trhy. Jejich dojezdová vzdálenost je přitom srovnatelná s vozidly vybavenými spalovacími motory, na rozdíl od nich jsou však bezemisní a tichá.

Náklady nezbytné celoevropské vodíkové infrastruktury mohou být pětkrát nižší než náklady dobíjecí infrastruktury pro akumulátorová vozidla a plug-in hybridy. Náklady klesly za posledních deset let v průměru o 25 % ročně. Předpokládá se, že náklady na palivočlánkové systémy pro vozidla klesnou do roku 2020 o 90 %.

Celý článek zde, klik a jste tam!

Uveřejněno v rámci partnerské spolupráce s portálem  http://www.proelektrotechniky.cz/index.php

 

 

BusPress, magazín o autobusové dopravě,  dlouhodobě mediálně podporuje rozvoj alternativních pohonů ve veřejné dopravě

 

Komentáře uzavřeny.