cz  Czech      uk  EN

DPP připomene veřejnosti provoz MHD za 2. světové války

Výstava 1

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) připravil nejen pro milovníky historie unikátní výstavu dobových fotografií a dokumentů věnovaných městské hromadné dopravě a také životu v Praze v období 2. světové války. Veřejnosti se tato nová expozice ve střešovickém Muzeu MHD otevře od prvního zářijového víkendu.

Slavnostní otevření výstavy „Pražská MHD za Protektorátu Čechy a Morava“, kterou připravil DPP, proběhlo v pondělí 1. září, kdy si celý svět připomíná 75 let od vypuknutí 2. světové války. Tato smutná etapa světové historie přinesla kromě všeobecného utrpení do tehdejšího Československa také změny ve veřejné hromadné dopravě. „Cestující byli v protektorátním období omezeni řadou válečných opatření. Veřejnou dopravu ovlivňoval značný nedostatek pohonných hmot, jízda vpravo nebo letecké poplachy. Byly také zavedeny velmi tvrdé podmínky pro přepravu obyvatel s židovským původem. Prostřednictvím výstavy přinášíme pohled do historie, který věrně popisuje těžké období českých dějin,“ uvedl Pavel Fojtík, vedoucí oddělení Archiv DPP.

Výstava 2

 Dopravní podnik pro návštěvníky připravil sérii dobových fotografií a dokumentů rozdělených do šesti tematických bloků (Jezdíme vpravo, Jakoby normální život, Cestování přece jen nebylo tak snadné, Nerealizované válečné sny, Tramvajáci bojující a Pražská doprava znovu zahajuje provoz). Budou se tak moci seznámit s okolnostmi zavedení jízdy vpravo a jejími dopady, které byly pro tehdejší Elektrické podniky hl. m. Prahy velmi tíživé. Běžný cestující si musel zvyknout i na nové jízdenky nebo zavedení německých pojmů k tradičním názvům zastávek. Výstava se také v jednom z tematických celků věnuje dopadům války na provoz MHD, který byl přerušován leteckými poplachy, a ovlivňoval jej také nedostatek pohonných hmot.

 Celkem je pro veřejnost připraveno dvanáct panelů, na kterých je na devadesát dobových fotografií a dokumentů. Autentičnost doby dotváří sestřih zvukových nahrávek Českého rozhlasu z let 1939 až 1945, do kterých se návštěvníci mohou zaposlouchat. „Samostatnou kapitolu výstavy jsme věnovali plánovaným projektům, mezi něž patří například neuskutečněná vize výstavby metra. Značný prostor dostali hrdinové Pražského povstání, jejichž řady tvořili také pracovníci městské hromadné dopravy. Tramvaje dominovaly desítkám barikád, co vyrostly v ulicích Prahy,“ dodal Pavel Fojtík, vedoucí oddělení Archiv DPP.

Výstava 3

 Vernisáž výstavy se uskutečnila 1. září 2014, veřejnost expozici může zhlédnout od prvního zářijového víkendu ve střešovickém Muzeu MHD. Muzeum otevírá své brány návštěvníkům každou sobotu, neděli a státní svátek vždy od 9.00 do 17.00 hodin. Výstava potrvá předběžně do konce května 2015.

 TZ: Dopravní podnik hl. m. Prahy

LOGO DPP OK

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.