cz  Czech      uk  EN

Dopravní podnik hl. m. Prahy si připomíná 120 let své existence

Dne 18. září 1897 slavnostně zahájily Elektrické podniky, jejichž je Dopravní podnik přímým nástupcem, provoz na první trati od Německého divadla kolem nádraží císaře Františka Josefa (foto. archiv DPP)

Dne 18. září 1897 slavnostně zahájily Elektrické podniky, jejichž je Dopravní podnik přímým nástupcem, provoz na první trati od Německého divadla kolem nádraží císaře Františka Josefa (foto. archiv DPP)

V pátek 1. září si Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) připoměl 120 let od zahájení činnosti Elektrických podniků královského hlavního města Prahy, jejichž je přímým nástupcem. Ustanoveny byly k 1. září roku 1897 a v prvních měsících své existence vystupovaly také pod názvem Městské elektrické podniky. Kromě provozování městské hromadné dopravy se zabývaly také výrobou a distribucí elektřiny.

Hlavním úkolem v prvních letech existence Elektrických podniků bylo soustředění MHD do rukou jednoho městského podniku. Dne 18. září 1897 slavnostně zahájily Elektrické podniky, jejichž je Dopravní podnik přímým nástupcem, provoz na první trati od Německého divadla kolem nádraží císaře Františka Josefa (dnes Hlavní nádraží), Karlovou (Seifertovou) třídou, Táboritskou, Domažlickou (Jičínskou) ulicí až na Floru. Na obou koncích se trať propojovala s tratí Městské elektrické dráhy Královských Vinohrad, s níž tak vytvořila okružní dráhu Praha – Žižkov – Král. Vinohrady. Ještě do konce roku Elektrické podniky vinohradský dopravní podnik odkoupily a zahájily tak několikaletý proces integrace MHD v pražské aglomeraci.

„Dopravní podnik má dlouhou a úspěšnou historii a já jsem ráda, že se dnes můžeme městskou hromadnou dopravou chlubit v podstatě po celém světě. Do budoucna Dopravnímu podniku přeji spokojené cestující, a aby se dařilo dotahovat důležité projekty, třeba jako výstavba metra D,“ uvedla Adriana Krnáčová, primátorka hl. m. Prahy.

„Je to úžasné výročí skvělé společnosti. Často a rád říkám, že Praha má nejlepší městskou hromadnou dopravu na světě, na kterou mohou být Pražané právem hrdí. Občas mám pocit, že jsou lidé vůči Dopravnímu podniku trochu nespravedliví, ale všichni tvrdě pracujeme na tom, aby se tento pohled postupně měnil k lepšímu,“ řekl Petr Dolínek, náměstek primátorky pro dopravu, sport a volný čas.
„Toto výročí vnímáme především jako oslavu našich zaměstnanců, jejichž úsilí a píle si nesmírně vážíme a díky kterým můžeme slavit toto krásné výročí. Jsem hrdý na to, že jsem součástí společnosti s takovou historií a tradicí. V  den výročí proběhne i křest tramvaje, která bude pojmenována pro Františku Pelikánovi, prvním chefinženýrovi Elektrických podniků královského hlavního města Prahy,“ uvedl Martin Gillar, generální ředitel a předseda představenstva DPP.

Vývoj názvu podniku

 •  Elektrické podniky král. hlavního města Prahy 9. 1897 1)
 • Elektrické podniky hlavního města Prahy 11. 1918
 • Elektrizitätsunternehmungen der Haupstadt Prag – Elektrické podniky hlavního města Prahy 8. 1940
 • Stadtwerke Prag – Městské podniky pražské 7. 1942
 • Městské podniky pražské 9. 1945
 • Dopravní podniky hlavního města Prahy 9. 1946
 • Dopravní podnik hlav. města Prahy, komunální podnik 1. 1949
 • Dopravní podnik hlavního města Prahy 7. 1953
 • Dopravní podniky hlavního města Prahy (VHJ) 1. 1971
 • Dopravní podniky hlavního města Prahy, koncern 1. 1977
 • Dopravní podniky hlavního města Prahy, kombinát, s. p. 7. 1989
 • Dopravní podnik hl. m. Prahy, akciová společnost 7. 1991

1) V praxi byl do roku 1899 často používán také název Městské elektrické podniky, a to zejména v souvislosti s ředitelstvím podniku („Kancelář městských elektrických podniků“)

TZ: DPP

.

Stálá rubrika DPP na portálu BusPress

.

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

 

1. autobusový veľtrh na Slovensku  5.6. – 7.6. 2018

 

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze

 

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

 

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

 

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

.

 

Tagy: ,

Komentáře uzavřeny.