cz  Czech      uk  EN

CBTC na nejužším metru světa – Glasgow Subway bude bezobslužná

218-exterior-perspektive21-748x392

Metro v průmyslovém centru Skotska, městě Glasgow, nazývané Glasgow Subway, je v mnoha ohledech raritou. Se svojí historií sahající do roku 1896 je třetím nejstarším metrem na světě. Tvoří jej jediná okružní linka dlouhá 10,4 km s 15 stanicemi a síť metra se nikdy nerozšířila. Elektrifikováno bylo roku 1935, do té doby fungovalo jako kolejová lanovka. Metro má neobvyklý rozchod kolejí 1 219 mm (4 stopy) a průměr tunelu je pouhých 3,35 m (11 stop), což je nejméně na celém světě. Metro používá napájení ze třetí kolejnice napětím 600 V DC. Jak byla na začátku března 2016 informována odborná veřejnost, toto metro bude během následujících let rekonstruováno na bezobslužný provoz s řídicím a zabezpečovacím systémem typu CBTC.

map-anim-flat

Glasgow Subway, foto: SPT

Celá rekonstrukce Glasgowského metra je řešena jako projekt „na klíč“. Smlouva na tento projekt byla uzavřena mezi glasgowskou dopravní organizací Strathclyde Partnership for Transport (SPT) a konsorciem firem Ansaldo STS a Stadler. Předmětem smlouvy bude dodávka 17 nových souprav metra (viz obrázky), modernizace řídicího a zabezpečovacího systému včetně dodávek související technologie včetně vybavení depa a nástupištních stěn, spolu s prováděním údržby po dobu 10 let.
Systém CBTC od Ansaldo STS je již provozován například na lince 3 pařížského metra, na linkách metra v Ankaře a na několika různých linkách metra v Číně. V přípravě jsou projekty s tímto CBTC například na okružní lince metra v Kodani, na Červené lince ve Stockholmu nebo na lince 4 v Miláně. Pro Glasgow je předpokládán plně bezobslužný provoz.

251152420

Glasgow Subway, foto: SPT

Celkový rozpočet projektu činí 203,2 mil. liber (přes 7 mld. Kč), podíl technologií od Ansaldo STS činí cca 51 %. Celý projekt by měl být realizován během 66 měsíců, čili k uvedení do provozu by mělo dojít ve druhé polovině roku 2021. Rekonstrukce by měly probíhat za provozu, převážně v noci, jen s nezbytným minimem přerušení dopravy.

redakce Proelektrotechniky.cz

 

logo proelektrotecniky OK

 

416139-driverless-glasgow-subway-train-march-4-2016

Glasgow Subway, foto: SPT

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

CZECHBUS 2016 1

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

 

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.