cz  Czech      uk  EN

Bezobslužná linka L9 v barcelonském metru prodloužena na letiště

tn_es-barcelona_l9_sud

Linka 9 barcelonského metra je zajímavá ve více ohledech:

Je plně bezobslužná, s využitím technologie CBTC. Ačkoliv je vedena z větší části pod zemí, používá svrchní odběr trakční energie. Kvůli složitým geologickým podmínkám je také jednou z nejhlubších – její stanice jsou uloženy v hloubce až 75 metrů pod povrchem. V únoru 2016 se tato linka rozšířila o další, téměř dvacetikilometrový úsek na barcelonské letiště.

Linka L9 barcelonského metra představuje systém převážně podpovrchové kolejové dopravy s automatickým provozem bez strojvedoucích. Linka je částečně vedena po stejné trase jako linka 10, ale nesdílí s ní trať, v některých případech pouze dvoukolejný tunel.

tn_es-barcelona_l9_sud_mas_blau

Bezobslužná linka metra L9 v Barceloně, foto: TMB

Vozový park tvoří soupravy Alstom Metropolis řady S9000 s horním odběrem 1500 V DC. Pro svrchní odběr v podzemí slouží vodič ve tvaru kolejnice, zavěšený u stropu tunelu. Jako zabezpečovací zařízení slouží technologie CBTC Trainguard MT od společnosti Siemens, známá mj. z pařížského metra.

Donedávna sloužil cestujícím osmikilometrový úsek této linky mezi stanicemi La Sagrera a Can Zam, postupně uváděný do provozu v letech 2009 a 2010.

V polovině února 2016 byl slavnostně uveden do provozu 19,6km úsek na opačném konci plánované trasy linky, označovaný jako L9 Sud, ze stanice Zona Universitària do stanice Terminal 1 letiště Barcelona-El Prat. Původní linka L9 byla následně přejmenována na L9 Nord. Na L9 Sud se nachází 15 stanic. Vlaky na tomto prodloužení pojedou ve čtyřminutovém intervalu ve špičce a v sedmiminutovém intervalu mimo špičku. Po zprovoznění tohoto úseku nyní funguje čtvrtina sítě barcelonského metra jako plně bezobslužná.

V cílovém stavu bude linka L9 dlouhá 48 km a mít 52 stanic. Linka propojí 5 důležitých municipalit v barcelonské aglomeraci s počtem obyvatel sahajícím od 60 tis. do 1,6 mil. a bude navazovat na další dopravní systémy – konvenční železnice, vysokorychlostní železnice a letiště. Po plném zprovoznění půjde o vůbec nejdelší linku bezobslužného metra v Evropě.

redakce Proelektrotechniky.cz

logo proelektrotecniky OK

 

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

CZECHBUS 2016 1

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

,

 

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.