cz  Czech      uk  EN

Autobusy, které jezdí bez řidiče – Projekt CityMobil2

Projekt CityMobil2

V červenci a srpnu 2014 probíhají na rušné pěší zóně ve městě Oristano na italském ostrově Sardinie zkušební jízdy dvou elektrických minibusů v automatickém provozu bez řidiče. Jejich trasa je 1,3 km dlouhá se sedmi zastávkami. Jde o první demonstrační provoz v rámci evropského projektu CityMobil2.

Demonstrační zkušební provoz je organizován ve spolupráci města Oristano, regionálním veřejným dopravcem ARST a dopravní konzultační společností Company MLAb. Cestující mohou použít autobus zdarma, ale nejprve se musí zaregistrovat.

CityMobil2 je evropský demonstrační projekt pro automatizovaná silniční vozidla, spolufinancovaný ze 7. rámcového programu EU. Partnery projektu jsou výzkumné organizace, municipality a dodavatelé moderních technologií z Evropy i mimo Evropu. V jeho rámci probíhá demonstrační provoz celkem dvanácti vozidel na pěti místech v Evropě: tři velké demonstrační provozy ve městech Saint-Sulpice (západní předměstí Lausanne, Švýcarsko), La Rochelle (Francie) a Milán (Itálie) a dva menší demonstrační projekty ve městech Oristano a Vantaa (Finsko). Do roku 2016 se předpokládá demonstrační provoz v celkem 7 až 9 evropských městech.

Demonstračním vozidlem projektu CityMobil2 je elektrický minibus o kapacitě 6 sedících a cca 6 stojících cestujících (viz obrázek), upravený francouzským výrobcem Robosoft pro automatický provoz. Jeho maximální rychlost je 45 km/h a dojezd na jedno nabití 60 km.

Autobus je ve své dráze veden pomocí systému DGPS (differential global positioning system) a má tři nezávislé úrovně zabezpečení: dva laserové skenery vepředu detekují překážky na vzdálenost 30 m, ultrazvukové detektory vepředu a po stranách rozpoznávají překážky mimo přímou dráhu autobusu a mechanické zařízení, které v případě nouze autobus zastaví.

 

logo proelektrotecniky OK

Uveřejněno v rámci partnerské spolupráce s portálem proelektrotechniky cz

Komentáře uzavřeny.