cz  Czech      uk  EN

Autobusová Kavárna POTMĚ od 11. května na náměstí Míru v Praze

Kavárna po tmě

Autobusová Kavárna POTMĚ, vyrazí již po čtvrté na turné po vlastech českých. Od pondělí 11. května bude také hostovat v Praze na náměstí Míru, kde bude slavnostně letos poprvé také otevřená. Dostali jsme pozvání a přineseme vám další zajímavé informace o nevšedním projektu Světluška Nadačního fondu Českého rozhlasu. Ten Pomáhá dětem a dospělým s těžkým zrakovým postižením. Do projektu se zatím zapojilo přes 66 000 dobrovolníků a miliony dárců.

Světluška

Autobusová Kavárna POTMĚ bude na náměstí Míru bude otevřená do 13. května, pak se vydá na cestu po regionech. Pozvání Světlušky přijali Lenka Vlasáková, Jan Dolanský, Lucie Výborná a výprava horolezců s nevidomým Honzou Říhou. Posledně jmenovaní se na podzim chystají zdolat osmitisícovku Cho Oyu, proto organizátoři připravili horolezeckou stěnu, kde si v den otevření kavárny budete moci vyzkoušet, jak se leze poslepu.

Světluška

WWW.KAVARNAPOTME.CZ

Arriva předala Světlušce speciální kloubový autobus SOR, který koupila od výrobce v roce 2012, takže letos vyráží už na čtvrtou cestu po České republice

Daniel Adamka, generální ředitel Arriva říká „Před třemi lety jsme věnovali světlušce autobus, abychom zviditelnili ty, kteří nevidí. Nabídli jsme jí ke křídlům i kola, aby se mohla rozjet do světa a máme radost, jak se to povedlo. Tím to ale neskončilo. Dnes pomáháme světlušce dál. Když se její autobus zadýchá nebo potřebuje nějakou opravu, přijedeme na pomoc. Celkově je ve velmi dobré kondici a má před sebou ještě desetitisíce kilometrů. Bez problému dojede za dalšími a dalšími návštěvníky“.

Arriva_Sřední_Čechy9

Daniel Adamka, generální ředitel Arriva, foto: Zdeněk Nesveda

Příběh autobusu

Autobus vyrobil český výrobce SOR Libchavy, je to prototyp, na kterém, výrobce testoval celou koncepci kloubových autobusů, které vyvíjel. Byl to tak vůbec první kloubák, který tato česká firma vyrobila. Na základě výsledků jeho testování pak vznikly dnešní kloubové autobusy SOR, které brázdí Prahu i další česká města. Prototyp se od výsledného sériově vyráběného autobusu liší nejen od pohledu, ale i řadou unikátních dílů. Také právě proto nikdy nebyl určen pro ostrý provoz s cestujícími. Arriva ho od výrobce koupila a darovala ho v roce 2012 světlušce, aby mohla vzniknout pojízdná kavárna POTMĚ.

Tento nízkopodlažní a klimatizovaný autobus byl charakteristický svými částečnými kryty kol druhé a třetí nápravy. Autobus má délku 18,75 metru, je vybaven motorem Iveco Cursor 8 o výkonu 243 kW a šesti stupňovou automatickou převodovkou.

zdroj: Arriva

Arriva corporate logo - Frutiger Bold JPG

 

 

dekra_skola MM

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.