cz  Czech      uk  EN

Alstom SRS – nový systém průběžného dobíjení elektrobusů a tramvají

Alstom

Na dopravním veletrhu UITP Mobility & City Transport na začátku června 2015 poprvé představil francouzský výrobce Alstom svůj systém průběžného dobíjení pro elektrobusy a tramvaje se zásobníky energie, označovaný jako SRS.

Systém SRS vychází konstrukčně ze systému Alstom APS (Alimentation Par le Sol – povrchové trakční napájení) pro spodní odběr trakční energie u tramvají, který již více než deset let spolehlivě slouží v Bordeaux i v dalších městech.

Systém APS tvoří izolované segmenty napájecí kolejnice s napětím 750 V DC, umístěné mezi pojezdovými kolejemi na libovolném povrchu (beton, dlažba, trávník). Tyto segmenty jsou dlouhé 8 m a mezi sebou mají 3m izolované úseky. Trakční energie je odebírána pomocí dvou botkových sběračů umístěných ve střední části vozidla. Při jízdě tramvaje se pomocí kódovaného signálu přenášeného pomocí smyčky v kolejišti mezi vozidlem a infrastrukturou zapíná pouze ten napájecí segment, z něhož se tramvaj právě chystá odebírat energii, a nachází se tedy v daném okamžiku pod tramvají uprostřed soupravy. Tím je zajištěna naprostá bezpečnost pro chodce a ostatní účastníky provozu.

Na rozdíl od systému APS slouží technologie SRS pro statické nabíjení během pobytu na zastávkách. Nabíjecí zařízení je uloženo v kompaktních skříňkách zabudovaných ve vozovce, s bezdrátovým naváděním vozidla pro přesné zastavení na dobíjecím místě. Vlastní proces nabíjení je obdobný technologii APS. Předpokládaná doba nabíjení činí nejvýše 20 vteřin. Jako zásobník energie na vozidle se předpokládají superkapacitory umístěné na střeše vozidla.

Zaujal vás článek? Více se dočtete zde

Pro-elektrotechniky 2

VIDEO: Alstom SRS


dekra_skola MM

 

 

 

 

 

 

Komentáře uzavřeny.