cz  Czech      uk  EN

35 elektrobusů a nabíjení OppCharge ABB pro Trondheim

 

Standard OppCharge uplatňuje své přednosti: 35 elektrobusů od dvou výrobců pro elektrifikovaný Trondheim, ABB dodá nabíjecí infrastrukturu

Trondheim je téměř 200tisícové norské město, ležící blízko polárního kruhu na 63° zeměpisné šířky. Od srpna 2019 zde bude na čtyřech linkách zdejší MHD jezdit celkem 35 elektrobusů, z toho 25 standardních 12m autobusů od švédského výrobce Volvo a 10 kloubových 18m autobusů od francouzského dodavatele Heuliez Bus. V únoru 2018 byla za tímto účelem uzavřena dodavatelská smlouva se švédsko-švýcarským výrobcem ABB na dodávku infrastruktury pro průběžné dobíjení, čítající 8 stanic s pantografovou konzolí standardu OppCharge. Je to zároveň jeden z prvních případů, kde otevřený standard OppCharge uplatní své přednosti: Nabíjecí stanice od jednoho dodavatele mohou využívat vozidla od dvou různých výrobců.

 

 

12m elektrobus Volvo 7900 Electric (viz foto výše) je 12 m dlouhý, plně nízkopodlažní, se třemi dveřmi a přepravní kapacitou 85 cestujících. Nabízen je nyní ve třech variantách s trakčními bateriemi o kapacitě 150, 200 a 250 kWh. To odpovídá dojezdu na jedno nabití přibližně od 120 do 200 km, v závislosti na topografických podmínkách a netrakční spotřebě (topení, klimatizace, pomocná zařízení).

Heuliez Bus GX 437 ELEC (viz obrázek níže) je 18m kloubový elektrobus pro 130 cestujících. K pohonu slouží 160/200 kW elektromotor a jako zásobník energie 105kWh lithium-titanát-oxidové trakční baterie.

 

.

Samozřejmostí výbavy obou vozidel je klimatizace.

Uvedené elektrobusy budou provozovány městským dopravcem Tide Buss na čtyřech linkách městské dopravy v Trondheimu o délce 12 – 15 km. Kloubové elektrobus Heuliez Bus budou nasazeny na lince 12, na ostatních třech linkách budou jezdit elektrobusy Volvo.

Nabíjecí stanice ABB HVC 450P pro průběžné dobíjení standardem OppCharge (viz foto níže) budou umístěny na konečných zastávkách linek, včetně odlehlých lokalit obsluhovaných městskými autobusy. Nabíjení výkonem až 450 kW bude probíhat během provozních přestávek po dobu cca 3 – 6 minut.

 

 

Celý proces nabíjení je řízen s podporou portfolia digitálních řešení ABB Ability™, které nabízí cloudovou správu zařízení se vzdáleným přístupem v nejrůznějších odvětvích průmyslu, energetiky a dopravy. Tuto podporu využívá například systém průběžně dobíjených elektrobusů v Ženevě.

Objednatelem nabíjecí infrastruktury je region Trøndelag, který rovněž funguje jako zadavatel veřejné dopravy v Trondheimu, provozované výše uvedeným dopravcem Tide Buss. Se společností ABB uzavřel tento region smlouvu na 10 let, jejíž součástí je vzdálená správa nabíjecích stanic s využitím výše uvedeného systému ABB Ability™, tak aby se maximalizovala celková disponibilita zařízení.

Jak zdůrazněno výše, nabíjecí stanice od jednoho dodavatele zde mohou využívat vozidla od dvou různých výrobců. Nedochází tak k uzamčení zákazníka (vendor lock-in) do závislosti na dodavateli jednoho konkrétního řešení, které je jinak zákonitým důsledkem rozmanitých individuálně konstruovaných systémů pro průběžné dobíjení. Kromě toho vyšší sériovost řešení vede k větší spolehlivosti díky průběžnému zdokonalování a odstraňování „dětských nemocí“, které se nevyhnou žádným zcela novým produktům. Důkazem tohoto trendu na trhu průběžně dobíjených elektrobusů je také například přechod od jedinečné technologie průběžného dobíjení k sériovému řešení, které během demonstrační fáze zaznamenal projekt ZeEUS v Münsteru.

Realizací tohoto projektu se Trondheim stane městem s nejrozsáhlejším parkem elektrobusů v celém Norsku. Zavádění elektrobusů je součástí strategie města Trondheimu, jejímž cílem je kromě jiného dosažení veřejné dopravy nezávislé na fosilních zdrojích v roce 2019.

redakce Smartcityvpraxi.cz
Foto a obrázek © ABB, AB Volvo a Heuliez Bus

 

ELEKTRICKÉ AUTOBUSY PRO MĚSTO NITRA 2018

 

O slovenském veletrhu BUS SHOW 2018
WWW.BUSSHOW.EU

 

 

Elektrické autobusy pre mesto“ na veľtrhu Busshow 2018 – NITRA

Konferencia „Elektrické autobusy pre mesto“ na veľtrhu Busshow 2018 podporí slovenské smart cities

 

.

.

.

 

SMART CITY V PRAXI

 

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

 

1. autobusový veľtrh na Slovensku  5.6. – 7.6. 2018

.

 

Autobusy VDL

 

Mercedes – Benz      Setra

 

WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO

 

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

 

 

 

 

 

Tagy: , , ,

Komentáře uzavřeny.