cz  Czech      uk  EN

Zbrusu nové autobusy všech rozměrů pro Dopravní podnik Bratislava

 

SOR 18 BN City

Dopravní podnik Bratislava a.s. (DPB) vypsal dvě výběrová řízení na nákup 50 nových autobusů s možností opce dodávku rozšířit ještě o dalších 50 vozidel, na základě schváleného návrhu poslanců městského zastupitelstva.  Vedení DPB se podařilo zajistit výhodné financování formou úvěru pro 50 autobusů s úrokovou sazbou  2,35%.

Do prvního nadlimitního řízení na počátku roku na dodání prvních 25 autobusů se přihlásili čtyři uchazeči.  V elektronické dražbě uspěla společnost SOLARIS Bus & Coach S.A. a COREX, Vráble. s.r.o. Předmětem zakázky bylo dodání 5 kusů autobusů s délkou do 10 m s kapacitou minimálně 60 cestujících s opcí na nákup dalších 5 „midibusů“ a 20 dvounápravových, nízkopodlažních autobusů s kapacitou 90 cestujících o délce 12,5m + s opcí na dodání dalších 20 autobusů.

Solaris _Urbino 8,9 5

 ilustrační foto SOLARIS URBINO, Zdeněk Nesveda

Autobusy Solaris Urbino 10

jsou plně nízkopodlažní městské „midibusy“ s celkovou kapacitou 75 osob. Vybavené jsou motory Cummins Euro 6 s maximálním výkonem 204 kW – 2 100 ot./min., s automatickou převodovkou Voith. Vozidla jsou osazena účinnou klimatizací v celém prostoru, včetně kabiny řidiče. Více o autobusu Solaris Urbino 10

 

Czechbus IVECO BUS 1

ilustrační foto IVECO URBANWAY, Zdeněk Nesveda

Autobusy IVECO Urbanway

jsou nejnovější městské modely autobusů z produkce IVECO BUS, plně nízkopodlažní s kapacitou 94 míst. Dvacet autobusů v dodávce pro Bratislavu je plně klimatizovaných vybavené motory nové generace IVECO TECTOR Euro 6 s výkonem 210 kW a automatickou převodovkou Voit  se zabudovaným retardérem. Autobusy jsou vybaveny venkovními a vnitřními informačními panely s LED technologií.

SOR 18 BN City 1

SOR NB 18 City – Bratislava, foto: DPB

Autobusy SOR NB 18 City

Vítězem 2. soutěže na dodávku 25 kloubových autobusů pro Dopravní podnik Bratislava se stala  česká společnost SOR Libchavy s možností   opce na dodávku ještě další 25 autobusů. SOR nabídnul nejlepší podmínky, zvítězil v elektronické aukci, které se účastnily také společnosti Solaris Bus&Coach a Mercedes-Benz Slovakia.  První nové kloubové autobusy SOR by se měly objevit v Bratislavě již v prosinci letošního roku, zbytek potom do poloviny roku 2015. Dopravní podnik Bratislava podnik již provozuje 101 těchto autobusů. Uvedena cena za jeden autobus je  308 200,- € bez DPH, za celý kontrakt 7 705 000,- €. Celková kapacita autobusů je 151 osob a vybaveny klimatizační mi jednotkami Webasto Santana XL každá s chladicím výkonem 18 kW.  Výrobce poskytuje záruku na karosérii 10 let a 6 let na povrchovou úpravu vozidla, dále garantuje, že nedojde v průběhu 10 let od schválení technické způsobilosti autobusu k provozu k žádným škodám ve formě prasklin materiálu, trhlinám na rámu, uvolnění svárů a spojů ani k netěsnostem.

Zdeněk Nesveda – Buspress

Zdroj:  DPB

LOGO DPB OK

 

Technická informace SOR: Kloubový autobus SOR NB 18 CITY, odvozený od plně nízkopodlažního NB 12 CITY, nese všechny znaky autobusu dvanáctimetrového. Využívá maximální dovolené délky 18 750 mm, což umožnilo zvýšit přepravní kapacitu až na 161 cestujících.

Nehnaná střední náprava VOITH – Graziano má stejnou zástavbu jako poslední náprava hnací. Kloubové spojení s nízkou úrovní podlahy je originální konstrukce SOR a je doplněno hydraulickou regulací od firmy Glentor a elektronickou regulací od firmy Vires-Electronics. Elektronická regulace tlumení a blokování kloubu v nejrůznějších jízdních stavech je odvozena od rychlosti jízdy a vzájemné polohy zalomení obou vozů vůči natočení řídících kol přední nápravy. Systém elektro-hydraulické regulace je relativně jednoduchý, se snadnou diagnostikou i údržbou v provozu. Portálová zadní hnací náprava shodného typu jako u solo vozidla je poháněna výkonnějším motorem IVECO CURSOR F2BE3681B. Nyní již Euro 6.

 

 

 

 

 

 

 

Tagy: , , , ,

Komentáře uzavřeny.