cz  Czech      uk  EN

Víte co je hybridní „vlakotramvaj“ ?

Vlakotramvaj

Zajímavou informaci nám poskytnul náš partner společnost Consulting Services, která zároveň také provozuje portál proelektrotechniky cz. Nás skutečně zaujalo nevšední řešení příměstské dopravy, které je bezpochyby vysoce efektivní a zároveň ekologické, schopné snížit dopravní zátěž v hustě osídlených aglomeracích.

V srpnu 2015 byla saskému dopravci Verkehrsverbund Mittelsachsen GmbH dodána první ze série osmi „vlakotramvají“ od společnosti Vossloh (Vossloh Kiepe and Vossloh Rail Vehicles). Tato vozidla s označením „Hybrid Tram Train Citylink“ kombinují elektrický pohon pro provoz v režimu městské tramvaje ve městě Chemnitz s provozem na dieselový pohon na neelektrifikovaných železničních tratích v okolí města.

Tato vlakotramvaj (i v češtině se někdy používá anglické označení „tram-train“) bude provozována v rámci městské tramvajové sítě v Chemnitz a na okolních neelektrifikovaných tratích do měst Burgstädt, Mittweida a Hainichen. Do roku 2020 tak vznikne síť lehké městské a příměstské železnice o celkovém rozsahu 226 km.

Tříčlánková jednotka Hybrid Tram Train Citylink pro Chemnitz (viz foto) vychází z řady vozidel typu Citylink vyráběné firmou Vossloh Rail Vehicles ve Španělsku a v plně elektrické verzi používané například u systémů tram-train v německém Karlsruhe nebo u sheffieldského dopravního systému Supertram ve Velké Británii. Jednotka pro Chemnitz je 37 m dlouhá a z cca 80 % nízkopodlažní. Má přepravní kapacitu 234 sedících cestujících + dvě místa pro vozíčkáře. K pohonu slouží čtyři 135kW trakční elektromotory. Zdrojem elektrické energie je buďto trakční vedení 600/750 V DC nebo šestiválcový vodou chlazený dieselgenerátor 6H1800 o výkonu 390 kW od MTU/Rolls-Royce Power Systems. Při spalování nafty je zde využívána technologie AdBlue (speciální roztok močoviny vstřikovaný do výfukových plynů) pro snižování emisí oxidu dusíku. Vozidlo má maximální rychlost 100 km/h.

Celá dodávka osmi těchto elektrických jednotek má rozpočet 42,3 mil. €. Součástí smlouvy je i opce na další dvě jednotky tohoto typu.

Redakce proelektrotechniky cz, foto: Railway Gazette International

Zaujal Vás článek? Přečtete si více o elektromobilitě ve veřejné dopravě ZDE

Pro-elektrotechniky 2

 

Reklama na BusPressu – Klíč k dobrým obchodům

 

dekra_skola-MM

Komentáře uzavřeny.